Адвокат розповів, як Верховна Рада обійшла українські закони, щоб ТЦК та СП мали можливість нескінченну кількість разів штрафувати громадян, які ухиляються від призову. У рік ухилянт може бути оштрафований до чотирьох разів.
Після набуття чинності законом про мобілізацію військовозобов'язаним українцям дали 60 днів на те, щоб оновити військово-облікові дані. Цей термін спливає 16 липня і після цього щодо них можуть розпочатися штрафні санкції.
"Першим ділом чоловіка зразу буде подано в розшук для адміністративного затримання та доправлення його до військкомату. Якщо поліція протягом 5 днів не зможе знайти порушника, то ТЦК надсилає особі на її місце проживання рекомендованим листом "вимогу" з’явитися до військкомату. І байдуже, чи отримав чоловік "вимогу" фізично, вона вважатиметься врученою навіть після того, як представник пошти поставить відмітку про неможливість доставлення "вимоги" адресанту", - розповів адвокат Руслан Бабенко.
Була повістка вручена чи ні, у військовозобов'язаного буде десять днів, щоб прийти у Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Якщо громадянин цього не зробить, його можуть позбавити права керувати транспортним засобом або накласти штраф від 17 000 до 25 500 грн.
Руслан Бабенко зазначив, що Конституція України забороняє державі двічі карати громадянина за те саме правопорушення. При ухваленні нового закону про мобілізацію Верховна Рада вирішила обійти цю норму. У законі продубльовано вимогу для військовозобов'язаних оновити дані у ТЦК та СП після набуття чинності указу про мобілізацію.
Термін мобілізації в Україні становить 90 днів, після чого президент видає новий указ та розпочинається новий призов. Бабченко каже, що таким чином штрафувати ухилянтів держава зможе до чотирьох разів на рік. Отже, сума штрафу може перевищити 100 тисяч гривень.
Нагадаємо, напередодні у Верховній Раді повідомили, що громадяни, які прийдуть у військкомати без повістки, зможуть відслужити рік та звільнитися зі Збройних сил України.