В Україні знову зростуть ціни на гречку. Ймовірного зростання слід чекати цьогоріч восени, а може ще й наприкінці літа. Це ніяк не пов'язано зі зменшенням врожайності цієї культури, хоча й таке можливо. Але річ не в тім.
Про те, яких коливань очікувати на "гречаному" ринку, розповіла аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин.
Раніше українській виробники продавали свій товар не лише на внутрішньому ринку, але й у Росії, Білорусі, Казахстані. Однак тепер ареал продажу звузився лише до внутрішнього ринку. Отже, якщо на внутрішньому ринку пропозиція гречки знижена, то ціни на крупу ростуть. А якщо її забагато, то продавці вимушені знижувати ціни. Цьогоріч ціни на гречку на радість покупцям дуже низькі.
“Зараз у нас надзвичайно низька ціна на гречку — близько 28 гривень за кілограм, а це ціна рівня 2020 року. З 2020 року ціни на всі продукти харчування абсолютно виросли, а гречка продається нижче рівня собівартості. Це саме той фактор, що спричинив скорочення посівних площ гречки в Україні”, – каже Світлана Литвин.
Деякі переробники, що виробляють крупи з гречаного зерна, кажуть, що змушені продавали свій товар дешевше, ніж свого часу заплатили за сировину. Тобто, сьогодні більш-менш у виграші ті переробники, які купили зерно недавно, вже за нижчою ціною.
"Ціни впали не на саму гречку, а на зерно. Відповідно, у тих, в кого не було залишків, те зерно, яке купили, додали матеріали і продають. У нас був запас по високій ціні, яка не дала можливості швидко зреагувати на ринок і через те у нас є збиток. На сьогодні ціна 8 100 з ПДВ, це сировина гречки за тонну. Минулого року ми купували по 25 500 за тонну”, – розповідає директор підприємства, яке займається виробництвом круп, Володимир Діденко.
Чому ціни на гречку залишаються не стабільними, Світлана Литвин показала на прикладі.
У 2022 році гречку засіяли на площі 121 тис. га. Восени зібрали майже 148 тис. тонн цієї культури. Ця цифра виявилась меншою за внутрішню потребу у гречаних крупах. В результаті вартість кілограма гречки підскочила до 71 гривні.
У 2023 площу посівів під цю культур збільшили до 139 тис. га. Відповідно зібрали 207 тис. тонн зерна.
У 2024 планують засіяти 125 тис. га. Прогнозують врожай на рівні 162 тис. тонн. Відповідно, через скорочення валового збору гречки ціни на нею будуть значно вищими, ніж цьогоріч.
Зараз середня вартість кілограма гречки в Україні становить 28 грн. Хоча є магазини, в яких можна придбати гречану крупу і за 18 грн.
Нагадаємо, ціни на гречку в Україні рекордно знизилися ще в лютому.