В Україні з початку поточного року невпинно зростають ціни на землю. Так, лише за травень 2024-го середня вартість сільськогосподарських угідь на земельному ринку зросла на 8,2%. Аналітики кажуть, що це вже стала тенденція, і земля, ймовірно, не дешевшатиме.
Про це йдеться у дослідженні, яке було виконано Київською школою економіки (KSE) на замовлення програми USAID.
Так, у травні середня вартість гектара української сільськогосподарської землі становила 45,0 тис. грн. Як з'ясувалось, ще у квітні вона була на 8,2% нижчою. Тобто лише за місяць вартість землі зросла понад 8%. Щоправда, у березні земля продавалася дорожче, ніж у квітні. Тобто, якщо порівнювати травневу вартість землі із березневою, то вона стала вищою лише на 5,6%.
Земля зростатиме в ціні і надалі
Втім, незважаючи на те, що у квітні ціни на землю трохи здали назад, великий травневий стрибок вартості свідчить, що здорожчання української землі – це вже стала тенденція. Причому, як свідчать аналітики, вартість гектара землі, що має цільове призначення "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" була ще вищою. Її середня ціна становила 46,2 тис. грн.
Однак це йдеться про вартість землі, яка зазначена в нотаріальних документах. Насправді ж, кажуть аналітики, реальна ціна на землю при операціях купівлі-продажу може бути значно вищою. Просто за нотаріальними документами зазвичай проводяться ціни, які зовсім незначно перевищують нормативну (мінімальну) оцінку землі.
"Зазначені ціни базуються на офіційних цінах, зареєстрованих у Реєстрі майнових прав під час вчинення угод купівлі-продажу. Ринкові ціни на землю можуть бути значно вищими, адже більша частина всіх угод укладаються за ціною, що не відрізняється від нормативно-грошової оцінки (мінімальної ціни, встановленої законом для колишніх підмораторних земель) більше, ніж на 2%", – уточнили в KSE.
Отже, можна зробити висновок, що відкриття другого етапу ринку землі, коли доступ на ринок отримали юридичні особи, позитивно вплинуло на вартість землі. Як і передбачали експерти, вона почала рости. Причому не можна забувати, що усе це відбувається в країні, яка воює. І попри те, зранена українська земля не просто не впала, а ще й зросла в ціні.
До речі, саме цього побоювались дрібні фермери, які просили владу відкласти відкриття другого етапу земельної реформи на після війни. Вони прогнозували, що вартість землі зросте, і вона буде недоступною для фермерів. Адже у них немає таких статків. Натомість вони передбачили, що подорожчання землі не стане перепоною для великого бізнесу, який почне скуповувати паї. Схоже, що їхні побоювання не були безпідставними.
До речі, після війни ринок землі відкриють для закордонних покупців, хоча раніше українська влада воліла про це не говорити.