В Україні з 1 квітня збільшили мінімальну зарплату та пенсії: названо нові суми

Автор: Леся Ловіцька

Сьогодні 1 квітня, і в Україні відбулися масштабні зміни у доходах громадян. Збільшилась мінімальна заробітна плата – до 8000 грн. Нагадаємо, що з 1 січня вона складала 7100 грн. "Мінімалка" впливає на інші виплати, зокрема на пенсії.

В Україні з 1 квітня збільшили мінімальну зарплату та пенсії: названо нові суми - today.ua

У квітні в нашій країні вдруге цього року пройшла індексація пенсій. У березні їх підвищили для абсолютної більшості – 10 мільйонів громадян. Наразі виплати підвищили для двох категорій українців. Це:

  • працюючі пенсіонери;
  • пенсіонери, яким виповнилося 65 років.

За законом, пенсіонери, які на заслуженому відпочинку продовжують офіційно працювати та платити податки, мають право раз на два роки на перерахунок своїх пенсій – відповідно до змін свого страхового стажу. Надбавка у квітні для них буде розраховуватися індивідуально – відповідно до рівня заробітної плати.

Що стосується 65-річних пенсіонерів, то виплати зростуть для тих, хто не працює, отримує пенсію за віком та виконав вимогу до стажу – 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Ця категорія українців має отримувати пенсію не менше ніж 40% мінімальної зарплати. Таким чином, пенсії 65-річних пенсіонерів зростуть до 3200 грн. Звичайно, вони можуть отримувати й більше, але це встановлений законом мінімум.

Популярні зараз

“Вперше за роки війни“: Зеленський повідомив про ситуацію зі снарядами на фронті

У Верховній Раді зробили заяву щодо підвищення тарифу на світло з 1 червня

Прикордонник застрелив чоловіка, який намагався незаконно перейти кордон з Румунією

З 1 червня в Україні зросте вартість комуналки: стало відомо, як зміниться тариф на газ

Індивідуальні доплати

Окремо слід сказати про надбавки, які держава виплачує пенсіонерам поважного віку. Так, з 70 років громадяни додатково отримують 300 грн до пенсії, після 75-річчя їх виплати зростають ще на 156 грн – до 456 грн., а після 80-річчя доплата збільшиться ще на 114 грн – до 570 грн.

Важливий момент – зазначена категорія пенсіонерів повинна мати не менше 25 років стажу – саме такий критерій діяв у період, коли вони йшли на пенсію.

Як повідомили у Пенсійному фонді, пенсії перерахують пенсіонерам, які після попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати і станом на 1 березня 2024 року додатково придбали 24 місяці страхового стажу. Якщо його менше, тоді індексація для таких українців не передбачена, і її буде проведено після накопичення 24 додаткових місяців стажу.

Наголошено, що перерахунок буде здійснено після того, як Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування містить дані про сплату єдиного внеску за І квартал 2024 року – це станеться до 10 травня. Тобто пенсіонери, що працюють, отримають збільшені пенсії орієнтовно в червні. Їм також нарахують доплати за попередні місяці – за квітень та травень.

Українцям не потрібно звертатися до Пенсійного фонду – виплати будуть перераховані автоматично.

Нагадаємо також, що разом із мінімальною заробітною платою в Україні з 1 квітня зріз Єдиний соціальний внесок. Він становить 22% від мінімальної зарплати. З початку року його розмір був на рівні 1562 грн., а тепер – 1760 грн. Податок сплачує роботодавець чи громадянин сам за себе. У другому випадку слід укласти відповідний договір із Пенсійним фондом. Таким чином, українець накопичуватиме страховий стаж і надалі матиме право вийти на пенсію.

Якщо ЄСВ буде мінімальним, можна розраховувати на мінімальну пенсію. Якщо ж його рівень буде вищим – пропорційно зростатимуть і пенсійні виплати.

В Україні з 1 квітня збільшили мінімальну зарплату та пенсії: названо нові суми

Індексація пенсій у березні

Відомо, що у березні українцям проіндексували пенсії більшості пенсіонерів. Мінімальний розмір надбавки становив 100 грн, а максимальний – 1500 грн. Наразі середня пенсія в Україні становить 5717 грн.

У Кабінеті Міністрів повідомили, що згідно з ухвалою, коефіцієнт індексації становить близько 8%. У середньому пенсії зросли на 322 грн. Звичайно, це небагато, але за умов повномасштабної війни уряд має право взагалі не проводити індексацію соціальних виплат, у тому числі пенсій.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Заслужений економіст України Олег Пендзин зазначив, що підвищення пенсій у середньому на 322 грн потребує додатково майже 3,4 млрд грн щомісяця. Але, безперечно, кошти на виплату пенсій цього року будуть значною мірою завдяки багатомільярдній міжнародній макрофінансовій допомозі. Індексація проведена втретє за три роки, щоб не допустити ще більшого зниження рівня життя найуразливіших верств населення.

Раніше повідомляли, що з 1 квітня в Україні зміняться умови виходу на пенсію.