В Україні склалася несприятлива ситуація на ринку праці. У багатьох галузях гостро не вистачає фахівців. Зріс попит на низку фахівців – кількість вакансій різко перевищує попит на них. Це пов'язано не лише із мобілізацією чоловіків, а й міграцією населення за кордон.
У Національному банку України повідомили, що кількість пропозицій у будівництві, охороні об'єктів та багатьох робітничих сферах суттєво перевищила торішні показники. Разом із тим в ІТ вона значно скоротилася. Низький попит спостерігається у дизайні, освіті, дизайні, культурі та мистецтві.
За даними ООН кількість мігрантів за кордоном у першому півріччі зросла майже на 240 тисяч і становить 6,6 мільйона осіб.
У НБУ вказали, що мобілізація та тривалий процес набуття новими працівниками професійних навичок стримуватимуть пропозицію робочої сили. Навіть за умови нормалізації функціонування вітчизняної економіки повернення мігрантів додому відбуватиметься повільно. Наголошено, що диспропорції на ринку праці залишаться нерівномірними за областями та галузями, вони визначатимуться змінами структури економіки.
На профільному порталі з пошуку роботи Work.ua повідомили, що у довоєнному серпні 2021 року за тиждень опублікували 60,6 тисячі нових вакансій. Шукачі опублікувати 96 тисяч резюме. За три роки, у серпні 2024-го, за тиждень розмістили всього 88,1 тис. резюме та 63,5 тис. вакансій.
За три роки відсоток пропозицій підвищився на 5,8, а людей, які бажають працювати – знизився на 9. До того ж частина української території тимчасово перебуває в окупації.
Раніше роботодавці називали головним фактором зупинки розвитку відсутність безпеки, то зараз критично не вистачає працівників. У деяких сферах справжня криза.
Наприклад, у банківській галузі відкрито 3,7 тисячі вакансій, опубліковано всього 2,7 тисячі резюме. Таким чином, пропозицій більше, ніж охочих займати місця. В аналогічний період 2021 року на 3,6 тисячі вакансій припадало 4,4 тисячі резюме. Спостерігалася конкуренція між шукачами. А зараз банкам доводиться залучати працівників, особливо не обираючи.
Що стосується робочих спеціальностей, розміщено 10,8 тисячі вакансій припадає 8,8 тисячі резюме. Але попит на професійних робітників і до повномасштабного вторгнення значно перевищував пропозицію.
Нагадаємо, що у Міністерстві економіки повідомили про зростання заробітних плат українців.