Today.ua

В Україні продали державне підприємство, що входить до десятки найбільших світових видобувників титанових руд

В Україні продали державну компанію, яка займалася видобутком титанових та цирконієвих руд. АТ "Обʼєднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК), яка була виставлена на електронні торги та продана 8 жовтня, входить до десятки найбільших у світі підприємств, які займаються видобутком титанової руди. Новим власником підприємства стало ТОВ "Цемін Україна".

Про це стало відомо з інформації, оприлюдненої прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.

Як повідомив очільник українського уряду, переможець аукціону запропонував за це підприємство 3,938 млрд гривень. Втім, переможець змагався сам із собою, скільки ТОВ "Цемін Україна" було єдиним учасником торгів. Крім суми, яку він сплатить до українського бюджету, покупець ще муситиме вкласти 400 млн гривень у модернізацію ОГХК.

Очільник українського уряду переконаний, що приватизація державних підприємств – це позитивний крок для України, оскільки на підприємство підуть приватні інвестиції. А крім того, це, на думку Шмигаля, має зменшити корупцію у промисловому комплексі.

"Приватизація державних підприємств — це важливий елемент розвитку нашої економіки та збільшення інвестицій. Це також прозорість та зменшення корупційних ризиків, що є системною політикою", - зазначив Шмигаль.

Упродовж п'яти днів після завершення торгів має тривати перевірка угоди та самого покупця Службою безпеки України. А вже по завершенню цього строку ФДМУ оприлюднить остаточне рішення.

Як з'ясувалось, ТОВ "Цемін Україна" не є бенефіціаром новопридбаного видобувного підприємства, оскільки і саму цю "ТОВку" контролює азербайджанська компанія NEQSOL Holding. Власником цього холдингу є громадянин Азербайджану Насіб Хасанов. До речі, цьому азербайджанському холдингу також належить один із найбільших українських мобільних операторів "ВФ Україна" (ТМ "Vodafone Україна").

Чому держава вирішила продати ОГХК

До складу ОГХК входять Вільногірський гірничо-металургійний комбінат, який знаходиться у Дніпропетровській області, та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат, розташований у Житомирській області. Ця видобувна компанія, як уже зазначалось, входить до десятка підприємств-світових лідерів, що займаються видобутком титанових і цирконієвих руд. А в Європі вона посідає першу позицію.

У 2020 році компанія виготовила близько 350 000 тонн концентратів титанових руд і циркону. А торік вона відновила експортні поставки  ільменітового концентрату на європейський ринок.

Попри це, Фонд держмайна намагався продати цю видобувну компанію ще з 2019 року. Але тоді покупців не знайшлося. Крім аргументів, наведених Денисом Шмигалем, ініціатори продажу також оперують ще деякими доводами на користь продажу цього підприємства.

Кажуть, воно було, причому неодноразово, об'єктом рейдерських посягань. Крім того, компанія постачала титанову руду до РФ, причому вже навіть після початку повномасштабного російського вторгнення. Тобто вона була немалим головним болем для Фонду держмайна.

Ініціатори продажу посилаються також на висновки експертів, які запевняють, що запаси титанових руд на родовищах цього підприємства залишились мізерні. Отже, якщо взяти до уваги всі ці аргументи, то виходить, що, продавши ОГХК, держава позбулася економічного тягара. Щоправда, як це узгоджується із лідерськими позиціями підприємства у першій світовій десятці, не зовсім зрозуміло.

Нагадаємо, в Україні прогнозують зростання цін на косметику у півтора рази.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ