В Україні почав рости курс долара та євро. На тлі не вельми оптимістичних новин зі США цей процес лише поглиблюватиметься. Отже, девальвації гривні за цих умов не уникнути. Відповідно, усі ціни на товари першої необхідності будуть зростати. Але фінансової катастрофи не має статися. Принаймні, до кінця поточного року.
Такими, не вельми втішним міркуваннями, поділився економіст Олексій Кущ.
Учора, в п'ятницю, долар в обмінниках можна було продати за 37,5 грн. А при купівлі американської валюти треба було викласти 38,25 грн. Щоб купити євро, треба було віддати 41,5 грн, а продати євровалюту можна було за 40,5 грн.
Найближчим часом курс долара буде зростати, а девальвація гривні посилиться. Усе це відбувається через невизначеність із фінансовою допомогою від американських партнерів. Наразі до тимчасового бюджету США допомога Україні не увійшла. А отже, поки ситуація з фінансовою допомогою з-за кордону не вирішиться позитивно, в Україні може, і ймовірно буде, спостерігатись зростання курсу долара.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Якщо новинне тло не зміниться, то девальвація може продовжуватися. Зараз ми бачили, як Конгрес США не може схвалити пакет фінансової підтримки України. Це означає, що є ризик перенесення цього питання на наступний рік. Хоча є вірогідність, що пакет допомоги нам об'єднають з Тайванем. Але зараз бачимо, що у нас утворюються серйозні дефіцити в бюджеті", - каже економіст.
Європа з пакетом допомоги Україні начебто визначилась. Однак у ЄС також є свої перепони на шляху цих грошей до українського бюджету. Там палиці в колеса ставить Угорщина, яка блокує виділену допомогу. Отже, єдиним на сьогодні гарантованим джерелом поповнення українського бюджету є гроші від МВФ.
Але МВФ нікому позику просто так не дає. Він виставляє умови, причому доволі жорсткі. Україна буде змушена їх виконувати, щоб отримати хоч якийсь фінансовий ресурс. Та в будь-якому випадку грошей від МВФ нам не вистачить. І якщо іншої допомоги е буде, або її буде значно менше, ніж розраховував наш уряд, доведеться вдатись до емісії національної валюти. А це неминуче призведе до значної девальвації гривні.
"Всі ці речі впливатимуть на девальвацію гривні. Ціни у магазинах також виростуть, - заявив Кущ і водночас заспокійливо додав: - Катастрофічного нічого не станеться ".
Нагадаємо, кількома днями раніше CEO компанії Dragon Capital Томаш Фіала заявляв, що девальвація гривні у 2024 році насправді буде значно нижчою, ніж закладено в бюджеті-2024. Мовляв, реальний курс долара не підніметься навіть до 40 гривень.