Today.ua

В Україні обмежать кредитування житла зі вторинного ринку

В Україні різко звузять права позичальників на придбання житла. Уряд передбачив кардинальні зміни до програми єОселя. Тепер за кредитні кошти, отримані в рамках цієї програми, неможливо буде придбати житло зі вторинного ринку. Витратити кредитні гроші можна буде лише на придбання квартири у новобудові.

Про це повідомила перший віцепрем'єр - міністр економіки Юлія Свириденко під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

Програма єОселя, яка вже кілька років діє в Україні, є одним із найпопулярніших кредитних інструментів для придбання житла серед українців. Свою популярність вона здобула завдяки лояльним умовам кредитування:

Попервах програма призначалась для медиків, педагогів та правоохоронців. Але згодом коло можливих позичальників було розширено за рахунок учасників бойових дій, ветеранів та ВПО.

Досі позичальники могли скористатися коштами, отриманими за цією програмою, для придбання житла як на первинному ринку, так і на вторинному. Однак тепер уряд вирішив внести корективи до цієї програми, виключивши з неї кредитуванні купівлі житла зі вторинного ринку.

Таким чином, урядовці хочуть "убити двох зайців": дати змогу громадянам придбати власне помешкання на прийнятних кредитних умовах та інвестувати гроші у нове житлове будівництво.

"Ми маємо переформатувати програму: не розширювати вік житла на вторинному ринку, а сфокусуватися на первинному ринку", — заявила Свириденко.

Отже, уряд сподівається, що це дасть поштовх для підтримки будівельної галузі в Україні, що, у свою чергу, призведе до збільшення податкових надходжень від будівельної сфери та збереження робочих місць у цій галузі.

Чи є ризики при купівлі житла з первинного ринку?

Ризики є. І, ймовірно, їх більше, ніж при купівлі квартири на вторинному ринку. Хоча і там також є свої підводні камені. Однак при купівлі житла на первинці їх більше. Зокрема, можна назвати такі:

Отже, можна зрозуміти бажання уряду дати імпульс для розвитку "первинки", але й можна зрозуміти, що обмеження на купівлю житла з певного сегменту ринку звужує рамки справедливості, як і рамки самого поняття ринку.

Нагадаємо, в українців, попри війну, забиратимуть житло за великі комунальні борги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ