В Україні обмежать кредитування житла зі вторинного ринку

Автор: Марченко Любов

В Україні різко звузять права позичальників на придбання житла. Уряд передбачив кардинальні зміни до програми єОселя. Тепер за кредитні кошти, отримані в рамках цієї програми, неможливо буде придбати житло зі вторинного ринку. Витратити кредитні гроші можна буде лише на придбання квартири у новобудові.

В Україні обмежать кредитування житла зі вторинного ринку  - today.ua

Про це повідомила перший віцепрем'єр - міністр економіки Юлія Свириденко під час години запитань до уряду у Верховній Раді.

Програма єОселя, яка вже кілька років діє в Україні, є одним із найпопулярніших кредитних інструментів для придбання житла серед українців. Свою популярність вона здобула завдяки лояльним умовам кредитування:

  • кредит під 3% річних;
  • максимальна тривалість виплати кредиту – 20 років;
  • стартовий внесок у розмірі 20% від загальної вартості житла.

Попервах програма призначалась для медиків, педагогів та правоохоронців. Але згодом коло можливих позичальників було розширено за рахунок учасників бойових дій, ветеранів та ВПО.

Популярні зараз

У ТЦК пояснили, чому чоловікам вручають повістки навіть після оновлення даних у “Резерв+“

Відключення електроенергії в Україні скоротять до 4 годин на добу: “Є добра новина“

Найбільша ТЕС Західної України не підлягає відновленню: чим це загрожує

Війна за їжу і воду незабаром охопить усю земну кулю: буде набагато страшніше, ніж зараз, - Financial Times

Досі позичальники могли скористатися коштами, отриманими за цією програмою, для придбання житла як на первинному ринку, так і на вторинному. Однак тепер уряд вирішив внести корективи до цієї програми, виключивши з неї кредитуванні купівлі житла зі вторинного ринку.

Таким чином, урядовці хочуть "убити двох зайців": дати змогу громадянам придбати власне помешкання на прийнятних кредитних умовах та інвестувати гроші у нове житлове будівництво.

"Ми маємо переформатувати програму: не розширювати вік житла на вторинному ринку, а сфокусуватися на первинному ринку", — заявила Свириденко.

В Україні обмежать кредитування житла зі вторинного ринку

Отже, уряд сподівається, що це дасть поштовх для підтримки будівельної галузі в Україні, що, у свою чергу, призведе до збільшення податкових надходжень від будівельної сфери та збереження робочих місць у цій галузі.

Чи є ризики при купівлі житла з первинного ринку?

Ризики є. І, ймовірно, їх більше, ніж при купівлі квартири на вторинному ринку. Хоча і там також є свої підводні камені. Однак при купівлі житла на первинці їх більше. Зокрема, можна назвати такі:

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
  • затягування строків будівництва через невизначеність, пов'язану з війною;
  • зростання вартості житла за період його будівництва. Це дуже ймовірно, оскільки вартість будівельних матеріалів зростає безперервно;  
  • ризик, що будівництво не буде завершене. І таке можливо, адже історія знає немало прикладів, коли девелопер "розчинявся на просторах", отримавши кругленьку суму від інвесторів.

Отже, можна зрозуміти бажання уряду дати імпульс для розвитку "первинки", але й можна зрозуміти, що обмеження на купівлю житла з певного сегменту ринку звужує рамки справедливості, як і рамки самого поняття ринку.

Нагадаємо, в українців, попри війну, забиратимуть житло за великі комунальні борги.