У державному бюджеті утворилась велетенська діра на 12 млрд доларів або майже на 500 млрд гривень. Через це вже восени може бути затримка із виплатою зарплат військовим. Навіть більше – наразі уряд не бачить, чим їх виплачувати. Українські урядовці винуватять у цьому США, які на початку року зволікали із виділенням військової допомоги Україні.
Про це, зокрема, в інтервю Financial Times заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
Головний фінансист країни нагадав, що на початку року американські конгресмени ніяк не могли визначитись із виділенням військової допомоги Україні. Врешті-решт у квітні Конгрес, таки, схвалив рішення про виділення військової допомоги Україні на 27 млрд доларів. Але навіть після цього допомога надходить надто повільно.
"Ми все ще відчуваємо нестачу необхідної зброї, боєприпасів і снарядів", – каже Марченко.
Популярні зараз
Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9
А на початку року, коли питання про американську допомогу на кілька місяців зависло, Україна була змушена купувати зброю за власний кошт. Через це довелося задіяти ті гроші, що були заплановані на подальшу виплату зарплати військовим. Тобто ми брали тоді самі у себе в борг.
Україна просить союзників пришвидшити виплату обіцяного кредиту
Тепер ці витрати треба термінового компенсувати, а гроші від союзників надходять надто повільно. Через нередбачувані витрати на озброєння бюджетна діра зросла на 12 млрд доларів, і тепер цьогорічний дефіцит українського бюджету сумарно становить 43,5 млрд доларів, або трохи менше як чверть ВВП.
Україні самотужки не впоратись із таким дефіцитом, адже власні бюджетні резерви вже вичерпані. Щось, правда, має дати підвищення акцизів на паливо та підвищення податків. Але вони не компенсують такого дефіциту. Через це українська влада просить партнерів пришвидшити виплату Україні того 50-мільярдного кредиту, який обіцяли лідери G7.
Взагалі ситуація із постійною затримкою допомоги від союзників, дещо непокоїть. Якщо Україна захищає в цій війні не лише свої інтереси, але й спокій та цінності (і не лише моральні) усього західного світу, то наші партнери мають стояти в черзі до України зі своїми донатами, а не навпаки.
Нагадаємо, США рекомендують українській владі не підвищувати податків, а "закрутити гайки" на митниці та ліквідувати сірі ринки.