Верховна Рада підтримала законопроект №5839 про державне регулювання та контроль за обігом ГМО. Про це повідомили у прес-службі парламенту.
За законопроєкт проголосували 276 депутатів ВРУ. Визначено терміни "генетично модифікований організм", "ГМ-продукція як харчовий продукт", "генетично модифікована продукція". Документ вводить державну реєстрацію ГМО, але забороняє вирощування та ввезення ГМ-кукурудзи, а також вирощування протягом п'яти років генетично модифікованих ріпаку та цукрових буряків.
Закон ухвалено відповідно до виконання одного із зобов'язань України за Угодою про асоціацію з Євросоюзом. Очікується, що він сприятиме створенню прозорих правил для ведення пов'язаного з ГМО бізнесу та детінізації ринку обігу ГМО.
Закон передбачає врегулювання правових та організаційних засад генетично-інженерної діяльності через проведення держнагляду за використанням та обігом ГМО. Також:
- запроваджено європейські механізми державної реєстрації ГМО;
- удосконалено систему оцінки ризиків ГМО щодо можливого впливу на довкілля та здоров'я людини;
- посилено державний контроль у сфері поводження з ГМО;
- удосконалено вимоги до маркування ГМ-продукції та введені правила щодо її відстеження;
- встановлено відповідальність порушення законодавства у цій сфері.
В Україні у 2007 році ухвалили закон "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів". Після цього не було зареєстровано жодної ГМО продукції. Проте останніми роками сформувався тіньовий ринок ГМО-продукції, яка перебуває у обігу без контролю.
У 2019 році в Україні ухвалили закон про маркування продуктів із ГМО – треба вказувати, чи є вони у складі (не менше 0,9%) чи ні. У нашій державі, за даними Держпродспоживслужби, налічують близько 300 видів харчових продуктів з ГМО.
Нагадаємо, що Європейський Союз збільшить кількість модифікованих продуктів на прилавках. Це пов'язано з тим, що пом'якшення законодавства щодо ГМО може сприяти розробці стійких культур та забезпечити продовольчу безпеку.
Раніше у Верховній Раді запропонували підняти пенсії до прожиткового мінімуму.