Today.ua

В Україні катастрофічно скоротилася кількість працездатного населення: що буде з виплатою пенсій

В Україні під час повномасштабної війни катастрофічно скоротилося працездатне населення. За оцінками експертів скорочення становить близько 40%. Причому цей процес не припиняється і, очевидно, до кінця війни він набуде ще більших масштабів. Отже, під загрозою опиниться і відродження вітчизняної економіки, і виплата пенсій літнім громадянам.

Про це йшлося під час фахової дискусії "Трудоресурсні виклики для відновлення України".

Так, провідний експерт соціальних та гендерних програм Центру Разумкова Ольга Пищуліна повідомила, що скорочення чисельності працездатного населення у 2024 році порівняно з довоєнним 2021 становить 40%. Зокрема, про це свідчать дані кадрових платформ, на яких співвідношення розміщених вакансій та резюме досягло критичних значень.

"Якщо до повномасштабної агресії на одну вакансію припадало дві кандидатури, то зараз це співвідношення практично один до одного. За останніми даними, на 62 тисячі вакансій було 67 тисяч резюме", - каже експертка.

Причину такого різкого скорочення працездатного населення Піщуліна бачить у великих демографічних втратах України. А вони, у свою чергу, пов'язані із масовим виїздом українців працездатного віку за кордон, а також, на жаль, із загибеллю та каліцтвом молодих чоловіків на фронті.

Ще одна причина кадрового голоду - регіональні особливості працевлаштування. Ця причина пов'язана з тим, що маже всі великі українські підприємства були розташовані на сході країни. А отже, всі вони або опинилися в зоні тимчасової окупації, або зруйновані. Звісно, немало бізнесу зі сходу та півдня країни релоковано на захід і в центр. Але це все малий та середній бізнес.

"Відбулася релокація підприємств в тилові регіони України, однак на заході складно створювати ВПК, бо там не було до сьогодні великих промислових підприємств, і в сенсі організації виробництва там відсутня промислово-технічна культура", - зауважила експертка.

З-за кордону повернуться не всі українці

Щоб відновити економіку країни, Україні потрібно ще, як мінімум, 4,5 млн працездатного населення додатково до того, що є зараз. Цей кадровий дефіцит можна було би покрити, якби вдалося повернути з-за кордону усіх тих людей, що туди виїхали. Але повернуться далеко не всі.

"Модель зайнятості мігрантів з України в країнах Європи залишає надію на їхнє повернення", - заявила ще одна учасниця дискусії, незалежна експертка з Берліна Олександра Коломієць.

Немало українців, що знаходяться за кордоном, продовжують керувати своїм бізнесом в Україні. Є також ті, хто знайшов собі роботу за кордоном, але ця робота не відповідає їхньому професійному рівню на освіті, які вони набули в Україні. Тобто тому соціальному статусу, який вони мали на батьківщині. Їхнє повернення також цілком реальне.

Водночас найбільша "група ризику" – це молодь, яка вже орієнтована на навчання і подальше проживання за кордоном.

Отже, якщо в Україні й надалі скорочуватимуться трудові ресурси, то найпершими це відчують пенсіонери. Якщо навіть кому-небудь з українців і вдасться здобути до 60-ти років необхідний страховий стаж, то великої пенсії вони не матимуть. Річ у тім, що вже сьогодні в Україні на одного пенсіонера приходиться один офіційно працюючий громадянин. Тобто кожен українець, який офіційно працює, сьогодні утримує одного пенсіонера.

Та якщо врахувати, що ЄСВ становить 22% від зарплати, то виходить, що пенсії українців не можуть бути вищими за 22% від зарплати. Поки що ситуацію частково рятують дотації з бюджету. Але схоже на те, що цих дотацій ставатиме дедалі менше, адже всі власні бюджетні гроші Україна витрачає на війну. А західні партнери не будуть нас фінансувати вічно.

Нагадаємо, незважаючи на брак трудових ресурсів, багато підприємців відмовляються брати на роботу українців, старших за 45 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ