Українцям для виходу на пенсію необхідно мати певну кількість років страхового стажу. Щоб його заробити, слід працювати легально і сплачувати щомісяця єдиний страховий внесок. Але з цього правила є виняток. Деяким громадянам можуть зарахувати до стажу і той період, коли вони не працювали.
Для того, щоб такий період було зараховано до стажу, мають бути виконані три умови, розповідають у ПФУ.
До стажу можуть зарахувати період догляду за хворим родичем, який сам не може про себе подбати. Йдеться про догляд за інвалідом І групи. Зазвичай такі люди гостро потребують сторонньої допомоги. І нерідко комусь із молодших родичів доводиться покинути роботу, щоб доглядати за недужим. За певних умов їм можуть цей період догляду зарахувати до стажу.
"Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено зарахування за певних умов до страхового стажу періодів догляду, зокрема за особою з інвалідністю I групи", - повідомляють у ПФУ.
Популярні зараз
Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9
У ПФУ називають три умови, за яких догляд за хворим родичем зарахують до страхового стажу:
- доглядач має бути повністю працездатним, тобто не пенсійного віку і без групи інвалідності;
- він не повинен ніде працювати у період догляду за інвалідом;
- він має отримувати від органів соцзахисту населення надбавку або компенсацію з догляду за інвалідом.
За дотримання цих умов період догляду за недужим йому зарахують до стажу, оскільки в цей період доглядач вважається застрахованою особою. В ролі його страхувальника виступає орган соцзахисту, який виплачує йому компенсацію.
Водночас слід врахувати, що такий період буде зараховано до стажу лиш у тому випадку, якщо він припав на відрізок часу після 2003 року. Адже відповідний закон почав діяти лише з 2004 року. Отже, якщо ви доглядали хворого родича до 2004 року, той догляд вам у стаж, на жаль, не зарахують.
Нагадаємо, у ПФУ розповіли про можливе скорочення виплати пенсії через відсутність допомоги від США.