Українцям доведеться навчитися жити за графіками своїх обленерго, - The Economist

Автор: Марченко Любов

Українцям доведеться принаймні на пару років звикати жити за графіками своїх обленерго. Саме графіки обленерго диктуватимуть нам режим дня (а точніше доби), а також впливатимуть на нашу працездатність і наші плани. Причому взимку ці графіки можуть бути ще жорсткішими, ніж зараз.

Українцям доведеться навчитися жити за графіками своїх обленерго, - The Economist - today.ua

Про це йдеться у матеріалі видання The Economist.

Річ у тім, що Україна втратила три чверті своєї електрогенерації. Зараз вона тримається лише за рахунок чверті. І відновити її хоча би до показників першої воєнної зими (2022/2023 років) не вистачить ані часу, ані людських ресурсів, ані грошей.

Після зимових атак 2022/2023 років українським енергетикам вдалося відновити половину потужності української енергосистеми. До війни її сумарна потужність становила 36 ГВт. Після осінньо-зимових атак 2022/2023 років її було відновлено до 18 ГВТ. Однак навесні нинішнього року ворог винищив своїми ракетними ударами ще 9 ГВт генерації. Наприклад, у компанії ДТЕК, яка забезпечує світом жителів центрального та східного регіонів, знищено 90% генерації. Таким чином, в Україні залишилась лише чверть тих генераційних потужностей, які в нас були до війни.

Популярні зараз

У Верховній Раді визнали, що в Україні закінчились гроші для зарплат військовим: який вихід бачить влада

З'явився коментар щодо ймовірної депортації українських чоловіків із Чехії

Десна принесе забруднену воду до Києва 10 вересня: як намагаються запобігти ситуації

На планеті стрімко підвищується рівень Світового океану: в ООН говорять про затоплення значної частини суші

Зараз українська генерація тримається практично за рахунок атомних електростанцій, по яких ворог все-таки боїться бити. Адже це може спричинити новий Чорнобиль. А радіація, що вийде з-під контролю, не розбиратиме ані кордонів, ані кольорів політичного спектру. Отже фактично саме атомна енергетика та ще трохи СЕС, які влітку працюють на повну потужність, нині рятують Україну від повної темряви.

Скільки генерації Україна зможе залучити до зими

Крім власного виробітку, Україна зараз імпортує ще 1,7 гВт потужності. До зими планують цей показник збільшити до 2 ГВт. Крім того, енергетики обіцяють до настання холодів "поставити на ноги" ще  2-3 ГВ потужності – на тих об'єктах, які були не вщент зруйновані ворогом. Оцей й усе. Але тих 13-14 ГВт, які Україна, ймовірно, зможе мати до настання холодів, не вистачить, щоби прожити зиму без відключень.

Українцям доведеться навчитися жити за графіками своїх обленерго, - The Economist

Тим більше, що в державі є немало критичної інфраструктури, яка має отримувати електроенергію цілодобово. Тому населенню  даватимуть світло за залишковим принципом. А отже, ми будемо жити за графіками обленерго.

"Україні терміново потрібно більше електроенергії цієї зими, лише за кілька місяців. Занадто мало часу й надто мало мільярдів доларів, необхідних для встановлення кількох сотень малих електростанцій, реконструкції розбомблених електростанцій чи будівництва вітряних та сонячних електростанцій. Віялові відключення будуть звичайною справою", – пише видання.

Експерти, залучені The Economist до підготовки цього матеріалу, кажуть, що цьогоріч ситуація в енергетиці значно гірша, ніж була під час опалювального сезону 2022/2023 років. Тому українцям доведеться жити в умовах жорстких графіків відключень.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

До того ж, ніхто не може гарантувати, що РФ не здійснить нових ракетних атак на об'єкти енергетики, і що частина її ракет не долетять до цілей. Тому наведені розрахунки – це той варіант, який міг би бути, якби агресор припинив обстріли української енергетики, але на це надії мало.

Нагадаємо, багатьом побутовим споживачам доведеться оплатити електроенергію за комерційним тарифом.