В Україні зростатимуть ціни на цукор. Хоча цьогоріч його буде вироблено значно більше, ніж потребує внутрішній ринок. Водночас, через дефіцит цукру на світовому ринку, українські виробники просуватимуть свою продукцію на експорт, що сприятиме підвищенню цін на цей продукт і всередині України.
Такий прогноз щодо цін на цукор дав радник директора з питань агропромислового комплексу оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” Іван Стефанишин.
Цьогоріч навесні аграрії відвели під цукрові буряки на 35% більше площі, ніж у минулому році. Зараз уже повним ходом триває збирання солодких коренів, і вони мають гарну цукристість. Отже, на виході також буде значно більше цукру, ніж торік.
За попередніми прогнозами, Україна може виробити цьогоріч близько 1,6 млн тонн цукру. Для власних потреб нам вистачить 1 млн тонн. Отже, решту 600 тис. тонн можна буде продати за кордоном. Якщо, звісно, Україні дозволять його експортувати в Європу та інші країни, а не буде так, як із зерном. А то якось неприродно виходить: санкції начебто запроваджують проти Росії, а експорт обмежують нам.
Втім, будемо сподіватись, що із цукром буде щасливіша історія, ніж із зерном. Адже цьогоріч одна з основних світових цукрових "житниць", Індія, значно недобрала врожаю цукрової тростини і відтак взагалі обмежила свій експорт.
"На світовому ринку є дефіцит цукру. Індія, яка є одним з найбільших постачальників цукру, обмежила експорт, тож ціна на світовому ринку зростає. Це сприятливі умови для збільшення експорту цукру з України, відтак і це позначиться на внутрішній ціні в Україні. Але різкого зростання не буде", - заспокоїв експерт.
Водночас, зростання цін на цукор усе ж таки буде. І не лише тому, що частина продукції піде на експорт, а ще й через зростання собівартості його виробництва. Зокрема, через подорожчання енергоносіїв. Хоча Іван Стефанишин каже, що вплив енергоносіїв на вартість цукру сильно перебільшений.
"Вартість енергоносіїв у вартості цукру – орієнтовно 15%. Тобто якщо дорожчають енергоносії, звичайно, зростає собівартість цукру, але є не пропорційно. Тобто якщо енергоносії подорожчали, скажімо, на 20%, і хтось каже, що і ціна на цукор має зрости на 20% – це дурниця", - заявляє експерт.
Таким чином, підвищення цін на цукор нового сезону усе ж не уникнути. Але воно не має бути дуже великим. Отже, панікувати і робити вдома гори "солодких припасів " не варто.
Нагадаємо, експерти прогнозують, що незабаром почнуть рости ціни на картоплю. Але зараз купувати її на зиму не радять.