Держава дурить українців з індексацією пенсій. Проводити перерахунок виплат у "ручному режимі" не можна. Насправді, якщо діяти за буквою закону, то в багатьох українців пенсія може вирости на кілька десятків відсотків, а в декого і у півтора рази.
Таку приголомшливу інформацію видав адвокат Іван Хомич у коментарі для порталу Minfin.
Уряд вирішив деяким громадянам не проводити індексацію пенсії або проводити її в неповному обсязі. Через це мільйонам українців недоплачують значну частину їхніх пенсій, яка їм належить відповідно до закону.
У чому суть проблеми
Річ у тім, що відповідно до закону України №1058, індексація пенсій має відбуватися не в ручному режимі, а за чітко визначеними правилами. Наприклад, громадянам, які стали пенсіонерами недавно, з 2020 по 2023 рік, пенсію також мають індексувати. І своє право на індексацію вони можуть відстояти через суд, каже адвокат. Причому як показує практика, у більшості випадків, суд стає на місце позивача, розуміючи незаконність штучних обмежень.
Популярні зараз
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
В Україні заборонять небажані дзвінки на мобільні телефони
Таким чином, залежно від року виходу на пенсію, пенсія цих "молодих" пенсіонерів може бути збільшена від 19,7% до 51%.
"На 51% можна збільшити пенсію пенсіонерам, які вийшли на пенсію у 2020 році. Тому що ваша пенсія не індексувалася найдовше - 3 роки. Вийшовши на пенсію у 2021 році можна збільшити виплати на індексацію більш ніж на 40% (14% - збільшення 2022 року, 19,7% - те, що закладалося в 2023, 7,9% поточний показник). Тим, що вийшли на пенсію у 2022 році, пенсія може бути збільшена на 19,7%. І це без урахування 7,9%, на які збільшиться пенсія у 2024 році", - поділився правознавець.
Крім того, максимальний розмір індексації пенсії, який встановлений у 2024 році на рівні 1500 грн, також незаконний. Це обмеження також можна зняти, звернувшись до Конституційного суду.
"Вже є десятки рішень, коли пенсіонери домагаються виплат. За моїми відчуттями, 2024 року таких справ стане набагато більше", - каже Іван Хомич.
Ще один адвокат, Владислав Зайцев, повідомив, що треба, перш за все, звернутися по перерахунок до Пенсійного фонду. У багатьох випадках це допомагає. Усвідомлюючи неправомірність своїх дій, Пенсійний фонд робить перерахунок пенсії.
"Іноді це допомагає, ПФУ визнає свою помилку і робить перерахунок. Якщо ні, то вихід один - звертатися до суду", - каже Зайцев.
Як звернутися до суду, щоби перерахували пенсію
Треба, перш за все, написати позовну заяву. До неї додаються такі документи:
- паспорт;
- ІПН;
- протоколи про розрахунок пенсії;
- відповідь з ПФУ щодо перерахунку пенсії.
Крім того, доведеться сплатити судовий збір, який цьогоріч становить 1211,2 грн за одну позовну вимогу.
Нагадаємо, деякі категорії пенсіонерів отримають додаткову виплату у розмірі 4200 грн.