В Україні активізувався продаж квартир. Однак це не означає, що ринок житла суттєво пожвавився. Просто українці стали активніше виставляти свої помешкання на продаж. Однак продати квартиру в Україні сьогодні, виявляється, не так просто.
Які тенденції панують в Україні на ринку житла, розповіла виданню telegraf керівниця сектору розвитку продажів OLX Нерухомість Оксана Остапчук.
Портал, в якому великий розділ присвячений операціями з нерухомістю, рясніє оголошеннями про продаж квартир. Дедалі більше українців намагаються збути свої помешкання. І це не суб’єктивні відчуття: на порталі OLX за підсумками першого півріччя поточного року кількість оголошень про продаж житлової нерухомості зросла порівняно з аналогічним періодом минулого року на 25%. Зараз їх налічується майже 270,5 тисячі.
Водночас, за словами Оксани Остапчук, середня кількість відгуків на одне оголошення зменшилась на 9,5%. В середньому на одне оголошення відгукуються двоє потенційних покупців. Але зовсім не факт, що хтось із них купить квартиру, якою цікавився. Тому багато оголошень від продавців приречено "припадають пилом" на порталі не один місяць.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На перший погляд це якось не узгоджується з іншою інформацією – про те, що попит на нерухомість в Україні потроху зростає. Але насправді одне не виключає іншого. Попит зростає. Однак власники житла виставляють свій товар на продаж настільки швидко, що покупці за ними не встигають.
Яке житло зараз найпопулярніше у покупців
Сучасні квартири з панорамними вікнами на горішніх поверхах висоток, які до війни були в тренді у грошовитих українців, зараз мало кого цікавлять. Люди більше цікавляться більш приземленим житлом – і в переносному, і у прямому сенсі.
Шукають те, що дешевше (такий запит в пріоритеті у 73% покупців), ближче до землі (можна обійтися без ліфта), подалі від стратегічних об’єктів, поближче до метро і зупинок наземного транспорту. Далі у списку запитів ідуть наявність інфраструктури, адекватність сусідів та наявність місць для паркування.
Крім того, більшість українців усе ж воліють проживати у квартирах, які відносяться до нової забудови – приблизно не старше 2011 року. Такий запит фіксують у 55% покупців. І лише 11,6% покупців згодні на житло в будинках, які були зведені ще за радянського періоду, поділилась Оксана Остапчук.
Причини збільшення обсягів виставленого на продаж житла можуть бути різними
Багато українців, які виїхали за кордон і встигли там знайти собі непогану роботу, вже не пов’язують свого майбутнього з Україною. Через це й виставили на продаж своє житло. Звісно, у більшості європейських країн ціни на нерухомість відчутно вищі за українські. Але виручена сума за продаж квартири в Україні могла би стати непоганим стартовим внеском у купівлю власного помешкання в ЄС.
Ще одна причина, і також із розряду прикрих – невпевненість у завтрашньому дні. Ворог, хоч і повільно, та все ж наступає. Крім того, ворожі ракети ледь не щодня "прилітають" навіть у глибокий тил. І ніхто на сто відсотків не упевнений, що завтра саме його дім не опиниться на шляху ракети. Через це дехто вирішує продати своє житло і винайняти тимчасове помешкання. А вже після війни придбати собі нову квартиру або виїхати за кордон.
Дехто хоче позбутися зайвої житлоплощі. Адже немало грошовитих українців до війни придбали собі по декілька квартир та здавали їх в оренду. Але зараз оренда користується популярністю лише в Києві та в кількох містах на заході країни. У решті ж міст, особливо на Лівобережжі, іногородніх жителів поменшало, а відтак і зменшилась кількість орендарів житла.
Нагадаємо, в одному з обласних центрів зафіксували аномальне зростання вартості житла.