Today.ua

Українці будуть жити з дефіцитом електроенергії ще, принаймні, два роки, - НБУ

У другому та на початку третього кварталу 2024 року українська енергетика зазнала значних втрат. Відповідно, для її відновлення знадобиться більше часу, ніж прогнозувалося раніше. Через це дефіцит електроенергії та відключення світла в Україні зберігатимуться ще, принаймні, два роки.

Такий проноз оприлюднив НБУ у своєму інфляційному звіті за липень 2024 року.

Нацбанк погіршив у цьому звіті свої прогнози щодо стану енергетики в Україні, які він давав у минулому. В аналізі НБУ йдеться, що ворог зумів завдати під час обстрілів значних втрат українській енергетиці – як системі генерації, так і системі передачі електроенергії.

Це призвело до суттєвих втрат в енергосистемі, а також до більш тривалих відключень світла. Фактична втрата маневрової генерації (ГЕС і ТЕС) призвела до зростання кількості і тривалості відключень електроенергії у часи пікових навантажень. Як і прогнозували аналітики НБУ, жорсткий дефіцит електроенергії виник уже в другому кварталі, а на початку третього, в липні, він посилився через настання спеки.

Зараз ситуація трохи стабілізувалась, і Україна вже кілька днів живе майже без відключень електроенергії. Однак це оманливе благополуччя. Воно скінчиться з приходом холодів і з настанням опалювального сезону. Причому дефіцит електроенергії зберігатиметься не тільки під час найближчого опалювального сезону, але й наступними роками.   Адже для відновлення енергосистеми знадобиться щонайменше кілька років. 

"Відновлення втрачених потужностей та/або побудова нових вимагає значного часу та обсягів фінансування. У результаті припущення щодо дефіциту електроенергії суттєво погіршені на 2024–2026 роки: більше 7% у 2024 році ( попередня оцінка – 5%), близько 8% у 2025 році (попередня оцінка – 4%) та близько 5% у 2026 році (не очікувалося дефіциту)", – йдеться в документі.

Там також зазначають, що дефіцит електроенергії негативно позначився на бізнесі, особливо в енергоємних галузях. Відповідно, тепер прогнози на їхній розвиток будуть скромнішими, ніж раніше. Та й загалом зростання ВВП буде уповільненим.

Нагадаємо, стало відомо, за яким тарифом українці оплачуватимуть електроенергію, спожиту у серпні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ