Today.ua

Українських чоловіків можуть повернути із Польщі додому в одному випадку: роз'яснення юриста

Українських чоловіків, які перебувають у Польщі, можуть повернути додому. Однак для цього має бути вагома підстава. Адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко пояснила, в якому випадку це можливо.

Після початку повномасштабної війни багато військовозобов'язаних чоловіків виїхали із України. Максимальну кількість біженців прийняла Польща. Там і до 24 лютого 2022 року перебувало багато українців, які знайшли роботу та проживають в країні на законних підставах.

Катерина Аніщенко прокоментувала повідомлення польських ЗМІ щодо примусового повернення деяких громадян до України. Йшлося про осіб, які займалися перевезенням нелегалів до Європи. Вони були оголошені у міжнародний розшук.

За даними прикордонної служби Польщі, в країну після настання російських окупантів в'їхали близько 80 тисяч українських чоловіків, яких потенційно можна мобілізувати.

Правозахисниця пояснила, що ті, хто без будь-якого статусу перебувають у Польщі, мають стати на консульський облік.

"Якщо вони перебувають у Польщі на незаконних підставах, то Польща має право їх повернути в країну громадянства. Якщо у Польщі вони перебувають на консульському обліку залежно від статусу (особа, яка втекла від війни чи біженець), це не говорить про те, що вони отримають повістки та підуть служити", – зазначила юрист

За словами Аніщенка, вона не знає випадків, коли правоохоронці зверталися до українців, які перебувають на консульському обліку у Польщі чи іншій країні, і вимагали повернутися на Батьківщину чи прийняти повістку.

Вказано, що якщо чоловік працює легально, то він має право перебувати на польській території. Тому немає причин для їхнього примусового повернення.

"Екстрадиція поки що передбачена лише для злочинців, які оголошені за рішенням суду у всеукраїнський та міжнародний розшук", - цитує адвоката РБК.

Водночас українці, які порушили польські закони та отримали розпорядження про повернення в Україну, залишаються у сусідній країні у зв'язку з війною. Українська влада має подавати запит на кожного такого громадянина. Має бути відповідне рішення українського суду.

Якщо говорити про порушення польського законодавства, ця країна має право порушити питання щодо їх повернення в Україну. Але для цього Польща має повідомити Україну про таку ситуацію та готовність повернути громадянина на запит.

Юрист запевнила, що видачі українських чоловіків із Польщі за фактом громадянства не буде. Це можливе лише через оголошення окремих осіб у міжнародний розшук. Аналогічні правові норми діють в інших країнах.

Нагадаємо, які вакансії та зарплати пропонують у Польщі українським біженцям без знання мови.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ