Today.ua

Українська влада планувала призупинення війни в Україні на середину 2024 року, - Гетманцев

За перші чотири місяці року із державного бюджету витрачено на ЗСУ значно більше коштів, ніж планувалося. Перевитрата становить близько десяти відсотків. Так сталося через те, що влада планувала сповільнення військових дій до середини 2024 року. Відповідно, на військо були заплановані менші видатки.

Про це розповів у своєму Telegram-каналі голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За словами Гетманцева, восени минулого року, коли планували бюджет на 2024 рік, припускали, що до середини року військове протистояння на фронті має вщухнути. Про закінчення війни в Україні не йшлося, однак планувалося, що протистояння на фронті потроху затухне, і військові дії сповільняться.

"Таке ж припущення влітку – на початку осені минулого року закладалось в усі прогнози і сценарії: квартальні прогнози НБУ, в програму EFF. Ці припущення звісно були переглянуті під кінець 2023 року. І це нормально, бо війна породжує значну невизначеність. Той, хто розповідає, що знає яким буде хід війни через рік або навіть пів-року, м’яко кажучи, кривить душею”, – пише Гетманцев.

Проте ніякого сповільнення військових дій і затишшя на фронті навіть у найближчому майбутньому не видно. Навпаки, ворог наступає на усіх напрямках. А це потребує більше зброї, більше боєприпасів, більше людського ресурсу, а відтак і більше грошей. Таким чином, за перші 4 місяці року на ЗСУ було витрачено 43,4% річного військового бюджету, тоді як за планом мали витратити лише 33,3%.

Як компенсуватимуть різницю?

За перші чотири місяці року прямі видатки з бюджету на оборону галузь склали 577,2 млрд грн. У відсотках це становить 43,4% від річного плану. Водночас, якщо пропорційно між місяцями розподілити видатки на оборону, то за 4 місяці мали б витратити лише 33,3%. Отже витрачено на 10% більше, ніж планувалося.

За теперішнього стану речей цей борг місяць за місяцем має зростати, немов снігова куля. Частину потреби в озброєнні нам нададуть США. А решту треба буде покривати за рахунок додаткової мобілізації внутрішніх джерел.

"Тому експертні прикидки, які лунають, що фактичний геп є щонайменше удвічі більшим за поточні оцінки 200 млрд. грн. (5 млрд дол.), є недалекими від істини", – пояснив Гетманцев.

Нагадаємо, за оцінками Світового банку, приблизно третина населення України опинилась за межею бідності через війну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ