Today.ua

Україні доведеться перейти на ринковий тариф на світло: яким він може бути

В Україні більш ніж на 60% підвищилася вартість кіловата для побутових споживачів, але борги енергетичних компаній продовжують зростати. Щоб розв'язати проблеми в енергетичному секторі, нашій країні доведеться перейти на ринковий тариф, вважає віцепрезидент з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) Олександр Трохимець.

Механізм формування боргів

За його словами, у боргах, які накопичили енергетичні компанії, немає провини простих українців. Це сталося через невідповідність ціни виробництва та ціни продажу. Покриття цієї різниці було покладено на компанії Енергоатом та Укргідроенерго, каже Олександр Трохимець.

Після продажу електрики населенню за збитковою ціною, компанія продавала залишки енергії на ринку за велику вартість. Таким чином мала компенсуватися різниця.

"Так ось ця різниця не покривалася. Вона перестала покриватися особливо під час війни, тому що… яке виробництво у нас під час війни? Бізнеси всі, комбінати… більшість зупинилися, багато хто – на окупованих територіях. Тому ця діра стала ще більше зростати", – повідомив віцепрезидент з енергетики ICC Ukraine.

Втрата генерації як причина зростання заборгованості

Після окупації Запорізької АЕС Енергоатом втратив половину генерації. Втрати Укргідроенерго після серії масованих ракетних обстрілів також значні. Наразі Україна не експортує, а імпортує електрику.

"Чисто з фінансової точки зору ні одному, ні іншому, вже не було чим покривати ці витрати. Внаслідок цього утворився цілий ланцюг боргів на ринку електроенергії, який вже добіг близько 100 млрд грн", - сказав Трохимець.

Яким має бути тариф

Олександр Трохимець каже, що фактично механізм, який діяв до війни, можна схарактеризувати так: "українці, можете не доплачувати – держава за вас покриє". Але покривати зараз немає чим. Звідси й підвищення тарифу до 4,32 грн за кіловат, і розмови про те, що його треба збільшити до 7-8 грн/Квт.

Але навіть це розбалансовані фінанси української енергосистеми не врятує, вважає експерт. На думку Олександра Трохимця, рано чи пізно доведеться переходити на формування енерготарифу на ринкових умовах. А це значення вище за ті цифри, що звучать у Кабміні та Верховній Раді, вважає віцепрезидент з енергетики ICC Ukraine.

Нагадаємо, напередодні голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко заявив, що тарифи на світло, газ і опалення можуть бути підняті вже восени.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ