В Україні 18 травня ухвалили новий закон про посилення мобілізації. Для чоловіків запроваджено багато обмежень. У Верховній Раді запропонували розширити цей список доносами за гроші, а також переслідуванням ухилянтів.
Йдеться про новий законопроєкт щодо військової поліції. У парламенті запропонували надати військовим поліцейським проникати у житло порушників, а також оплачувати інформацію, отриману від донощиків. Ініційовано впровадження цілої мережі інформаторів, які могли б за гроші надавати правоохоронцям відомості про порушників військового законодавства.
Зазначені положення спровокували інтерес з боку юристів, які дали їм оцінку.
Адвокатка Катерина Аніщенко зазначила, що поява військової поліції покликана сприяти розшуку військовозобов’язаних. Йдеться про дезертирів, а не ухилянтів, які не прибули до ТЦК та не оновили військово-облікові дані. Проте передбачено зміни до адміністративного кодексу.
"Я можу припустити, що саме військова поліція буде вчиняти оперативно-розшукові дії по відношенню до ухилянтів, які не оновили свої військово-облікові дані, які не стали на військовий облік, які були оголошені в розшук і не з’явились до ТЦК", - вказала адвокатка.
Щодо доносів за гроші, то у законопроєкті міститься норма для розширення прав правоохоронців.
Наголошено, що йдеться про співробітництво з фізичними особами, яких будуть матеріально та морально підтримувати для попередження, виявлення та припинення кримінальних правопорушень.
За словами Аніщенко, цивільних осіб на договірних засадах та з забезпеченням конфіденційності будуть заохочувати надавати дані про правопорушників, дезертирів "і так далі".
Раніше в Україні запропонували зробити військовозобов'язаними всіх жінок, а також знизити мобілізаційний вік до 23 років.