У Португалії, попри доволі високий відсоток безробіття, немало вакансій, на які бракує працівників. Отже, в українців є шанс отримати роботу в цій країні. Загалом у звіті Європейського управління праці опубліковано список із 31 професії, яких гостро потребує португальський ринок праці.
Про це йдеться в матеріалі Schengen.News.
Проблеми португальського ринку праці значною мірою залежать від складної демографічної ситуації, що склалась у цій країні. Португалія – одна з країн ЄС, в якій велику кількість населення становлять громадяни непрацездатного віку. Причому рік від року спостерігається тенденція до збільшення їхньої чисельності.
Так, якщо у 2022 році населення старше 65 років становило 23,7%, то вже за підсумками 2023 року його питома частка зросла до 24%. Тобто фактично наразі чверть населення цієї країни становлять люди, старші за 65 років. Не дивно, що деякі вакансії заповнити немає ким.
Серед тих галузей, які мають найбільше незаповнених вакансій – харчова, виробнича, сільськогосподарська, охорони здоров'я та IT.
Відповідно до звіту, найбільше незаповнених вакансій є за такими спеціальностями:
- Робітники саду та городу.
- Робітники ферми.
- Водії вантажівок.
- Оператори швейних машин.
- Електрослюсарі та слюсарі.
- Слюсарі та ремонтники сільськогосподарських та промислових машин.
- Налагоджувачі та оператори металообробних верстатів.
- Зварювальники та різальники.
- Сантехніки та трубники.
- Муляри та суміжні працівники.
- Надомні працівники особистого догляду.
- Бармени.
- Офіціанти.
- Кухарі та помічники на кухні.
- Адміністратори готелю.
- Програмісти додатків.
- Розробники програмного забезпечення.
- Професіональні медсестри.
- Лікарі загального профілю/спеціалісти.
- Інженери-електрики.
Що треба знати українцям, які хочуть влаштуватись на роботу у Португалії
Громадян ЄС/ЄВС та Швейцарії беруть на роботу в Португалії без візи. Щоправда, якщо вони мають намір жити і працювати в цій країні понад три місяці, то їм потрібно обзавестися посвідкою на проживання.
Решті громадян для роботи в Португалії потрібна робоча віза. Причому подання заявки на цю візу в державні органи праці здійснює роботодавець, який має намір взяти іноземця до себе на роботу.
Перед тим, як подавати заявку щодо прийому на роботу іноземця, цей же роботодавець повинен надати докази, що його вакансія була розміщена щонайменше місяць тому, і португальці мали змогу з нею ознайомитись. Отже, пріоритет при працевлаштуванні надається громадянам цієї країни та громадянам країн-членів ЄС. І тільки, якщо серед них не знайшлося охочих обійняти цю посаду, тоді дається дозвіл на працевлаштування робітника не з ЄС.
Нагадаємо, одна з країн ЄС дасть українським біженцям необмежений доступ до ринку праці.