Нацбанк повідомив, що рівень інфляції в Україні зараз рекордно низький, якщо брати воєнний період. Вона виявилася нижчою за показник, який прогнозували в НБУ.
Фактична споживча інфляція у лютому поточного року становила 4,3%. Нижчим – 2,6%, за даними Держстату, цей показник був лише у жовтні 2020 року. У березні інфляція продовжила сповільнюватись і в річному вираженні склала приблизно 3,5%.
У НБУ пояснили, що причиною її зниження став вторинний ефект від добрих урожаїв сільськогосподарських культур, зібраних минулого року.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На початку весни агровиробники, побоюючись, що залишки врожаю пропадуть на складах із приходом тепла, у великій кількості вивели свою продукцію на ринок. Через це овочі почали падати в ціні, і це сповільнило інфляцію.
Багато українських фермерів через польські протести переорієнтувалися на внутрішній ринок. Таким чином, конкуренція додатково підвищилася, а ціни та інфляція навпаки впали.
Вартість взуття, одягу та послуг також зменшилась. У сфері послуг це обумовлено скороченням витрат на сировину та електроенергію. Через це, а також через конкуренцію в тіньовому сегменті економіки, алкоголь і цигарки дорожчали повільніше, ніж це прогнозувалося.
Через проблеми з хуситами у Червоному морі у світі зростає ціна нафти. Це вплинуло і на вартість палива в Україні в лютому цього року. Газ для автомобілів подорожчав, зокрема, через труднощі з логістикою.
На початку року Нацбанк покращив прогноз щодо інфляції на 2024 рік. Її прогнозують на рівні 8,6%.
Нагадаємо, в НБУ повідомили, що за певних умов банки мають право блокувати карти та закривати рахунки українців.