Після проведення земельної реформи в Україні залишилось у державному підпорядкуванні ще немало сільськогосподарського угідь. Однак, володіючи сотнями тисяч гектарів землі, держава на сьогодні не має від них ніякого зиску. Тому було вирішено вилучити державну землю в установ, які нею користуються, і віддати її в оренду.
Про це йдеться в інтерв’ю голови Фонду аграрних інвестицій Ярослава Ярославського, яке він дав виданню LIGA.net.
На сьогодні у підпорядкуванні Фонду держмайна на підконтрольній території знаходяться 288 тис. га землі. Причому 104 тис. га цих земель нині використовують 59 державних установ. Свого часу ця земля була передана їм на правах постійного користування. Користувачами щедрих земельних наділів стали військові частини, виправні заклади, а також сільгосппідприємства. Останні мали займатися на цих полях науково-дослідною роботою, селекціонувати нові сорти рослин, одне слово – просувати вперед вітчизняну аграрну науку.
Але так вийшло, що наука молодій державі виявилась непотрібною, і дослідницька робота на цих землях зійшла нанівець. Та й засуджені так і не дочекалися свіжої городини із земельних наділів, що дістались у володіння виправним колоніям.
Популярні зараз
Військовий аналітик помітив цікаву деталь у новому відео Путіна: “Не може поворухнути руками“
Україна значно випередила Європу в затратах на оренду житла, - ЛУН
Поки дохід із державної землі отримують ті, хто нею розпоряджається
Зате керівники державних установ, у чиєму підпорядкуванні опинилися ці землі, рік від року багатіють. Офіційно ця земля досі знаходиться у використанні держустанов, неофіційно – керівники давно здають її в оренду, розсовуючи гроші від тієї оренди по своїх глибоких кишенях.
Влада вирішила покласти цьому край, створивши Фонд аграрних інвестицій, який став орендарем цієї землі, і який здаватиме її в суборенду. Але тепер уже гроші від суборендарів не будуть іти повз бюджетну кишеню. По суті це – земельний банк, в якому можна буде взяти цю землю у використання, сплативши за неї орендну плату.
"Держава поки отримує збитки від цього активу, хоча поля весь час засіяні і приносять комусь дохід. Ми розв'язуємо задачу поетапно. Перший етап: юридично чисто та максимально вигідно для бюджету передати в суборенду 104 тис. га. Ця земля закріплена за 59 державними підприємствами та установами. 50 з них підпорядковані ФДМУ, ще 9 – Мін'юсту, це так звані "землі колоній", – розповів голова новоствореного ФАІ.
Ярославський обіцяє, що вже цьогоріч підпорядкований йому Фонд принесе до казни понад 1 мільярд гривень. А вже з наступного року слід очікувати значно більшого прибутку. Відповідно до статуту ФАІ, 10% від вартості суборенди надходитимуть у бюджети місцевих громад, на території яких розташована ця земля, решта піде у державний бюджет.
Нагадаємо, в Україні різко подорожчала земля. Найбільше зараз коштує гектар сільськогосподарських угідь на Полтавщині.