Турецький лідер Реджеп Тайїп Ердоган останнім часом уперто просуває свою формулу миру між Україною та Росією. Він пропонує поновити переговори, від яких Україна відмовилася навесні 2022 року. Умови тодішньої формули миру майже співпадають з теперішніми, але є відмінність. Володимир Зеленський, у свою чергу, категорично не згодний із планом Ердогана.
Про те, що пропонує Ердоган, і як відреагувала на це українська влада, пише "Суспільне".
Ердоган пропонує повернутися до мирних переговорів, які проходили в Стамбулі навесні 2022 року, і з яких Україна вийшла в односторонньому порядку після візиту тодішнього британського прем'єра Бориса Джонсона до Києва.
Умови мирної ініціативи майже співпадають з тими, що були два роки тому, але є одна суттєва відмінність. Вона – в лініях зіткнення, на яких пропонують заморозити війну.
Що пропонують в оновленій турецькій формулі миру
Проект мирного договору між Україною та РФ передбачає, зокрема, так пункти:
- взаємне зобовʼязання США та РФ про незастосування за жодних умов ядерної зброї, а також відновлення договору про обмеження стратегічних озброєнь з неможливістю одностороннього виходу з нього;
- заборону на втручання у внутрішні справи іншої країни в будь-який спосіб, що може спричинити дестабілізацію її уряду;
- заморожування війни за наявною лінією фронту. Саме в цьомц полягає головна відмінність від проекту угоди 2022 року. Тоді лінія фронту була зовсім інша;
- зобовʼязання провести до 2040 році референдуми: загальноукраїнський щодо зовнішньополітичного курсу країни, а також референдуми під міжнародним контролем на всіх українських територіях, окупованих Росією;
- гарантії позаблокового статусу України до 2040 року (йдеться про вступ до НАТО);
- обмін полоненими за формулою "всіх на всіх";
- Росія не заперечуватиме проти вступу України до Євросоюзу.
В Офісі президента негативно відреагували на пропозицію Туреччини. Президент Володимир Зеленський наполягає на своїй формулі миру: повному виведенні російських військ з окупованої частини України (повернення до кордонів 1991 року), а також на повному відшкодуванні агресором збитків, завданих Україні.
"Без спекуляцій і без ілюзій. Немає жодних альтернативних "мирних планів", якіпередбачають "не програш РФ". Все інше – це лише про бажання… продовжити війну через заморожування, ескалацію, збереження російського агресивного режиму…", — прокоментував турецьку ініціативу радник ОПУ Михайло Подоляк.
Втім, вже навіть генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляє, що для закінчення війни Україні, очевидно, доведеться йти на якісь компроміси із РФ.