В Україні діє мораторій на подорожчання комуналки, проте можливість підвищення тарифів постійно обговорюється. Координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм цивільної мережі "Опора" Тетяна Бойко повідомила, як може змінитися вартість послуг найближчим часом.
Уряд до кінця опалювального сезону "заморозив" деякі тарифи – на світло, газ та воду. Нині вони утримуються на гранично низькому рівні. Аналітик зазначила, що інакше тариф на блакитне паливо зріс би до 10-12 грн за кубометр. Наразі більшості споживачів газ продають дешевше за 8 грн за кубометр.
За словами Бойко, електроенергія може подорожчати вдвічі. На даний момент за кіловат потрібно заплатити 2,64 грн, а реальна ринкова ціна досягає 5-7 грн. Це пов'язано з істотним ушкодженням об'єктів критичної інфраструктури.
Аналітикиня зазначила, що гаряча вода може подорожчати щонайменше на 70%, а холодна – на 50%. Про те, як зміняться тарифи можна буде дізнатися лише у квітні 2024 року. Експерт у питанні ЖКП наголосила, що зазначені ціни – приблизні, бо вони давно не переглядалися.
Нагадаємо, що США закликали Україну підвищити тарифи на світло та газ, щоб врегулювати ринок. Міністерка Оксана Жолнович заявила, що уряд готовий до такого рішення. Для малозабезпечених громадян передбачено субсидії.
Що буде з тарифами на електроенергію
Гендиректор YASNO Сергій Коваленко назвав альтернативу підвищенню тарифів на світло. Він вважає, що потрібно запровадити персоналізовану субсидію. Вона має діяти лише для тих споживачів, які справді не можуть за себе заплатити. Впроваджувати таку послугу слід поступово – щоквартально.
Наразі українці платять за кожну кіловат-годину по 2,64 грн, а ринковий тариф – близько 5,5 грн. Є коливання вартості через облік цін електрики та розподілу. Цю різницю покриває держава.
Нагадаємо, що Укрпошта з 1 листопада підвищила тариф на одну послугу.