В Україні очікується зростання тарифів на електроенергію для однієї категорії споживачів. Цьому сприятимуть ймовірні ракетні атаки на об'єкти критичної інфраструктури, інфляція та девальвація гривні.
Директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко повідомив, що йдеться про непобутових споживачів. Біржові ціни електроенергію для них зростатимуть, а протягом року на них найбільше впливає сезонний фактор.
"В осінньо-зимовий період, коли почнеться серйозне похолодання до 0 градусів за базовим сценарієм, середня ціна буде в межах 4500-4800 грн/МВт-год, при пікових навантаженнях вона, звичайно, буде вищою. З кінця квітня та початку травня, коли знизиться споживання електроенергії та посилиться виробництво ВДЕ та Укргідроенерго, електроенергія буде дешевшою. Ціна коливатиметься в межах 4000-4200 грн/МВт-година", - зазначив експерт.
За словами Омельченка, тариф на постачання та розподіл електрики підніметься незначно – на 15-20%.
Директор спецпрограм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев заявив, що головними причинами зростання тарифів на світло у 2024 році будуть інфляція та знецінення гривні. Багато що залежатиме від можливості вберегти енергосистему від атак рашистів. На думку Рябцева, електроенергія у 2024 році подорожчає на 20%.
Головним фактором стане рішення регулятора з прайскепів, яке мають ухвалити до 1 листопада. Тарифи можуть залишити без змін. У періоди вечірнього піку споживання максимальна вартість електроенергії становить 7200 грн/МВт-год. Якщо прайскеп збільшиться до 10 000 грн/МВт-год, вартість на біржі закриватиметься на аналогічному рівні, тому що зазначений годинник є дефіцитним.
Енергетики готуються до обстрілу критичної інфраструктури
Минулого опалювального сезону окупанти часто обстрілювали критичну інфраструктуру, громадяни жили в умовах регулярного відключення світла. Енергетикам доводилося проводити екстрені ремонти у непростих умовах.
Щоб відновлювати об'єкти, були потрібні величезні кошти. Кабмін ухвалив підвищити тариф на електроенергію для населення – до 2,64 грн/кВт-година. НКРЕКП вирішила у два етапи підняти тарифи на розподіл електроенергії для обленерго, а поетапне зростання тарифу на передачу узгодили ще у грудні 2022 року.
Раніше повідомлялося, що західні партнери поставили Україні умови – підняти тарифи на електроенергію та газ.