Деяким студентам замість невеликої стипендії, на яку прожити неможливо, виплачуватимуть щомісячно мінімальну зарплату. Крім того, держава гарантуватиме їм перше робоче місце після закінчення вишу. Йдеться, зокрема, про майбутніх педагогів.
Такі новації для вищої школи містяться в законопроекті №10399, який Верховна Рада вже схвалила у першому читанні. Інформацію щодо змін, які пропонуються, оприлюднив на сайті партії "Слуга народу" голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Депутати придумали, як подолати проблему дефіциту вчителів в українських школах. Щороку держава оплачує замовлення на підготовку близько 12,5 тисяч учителів в українських вишах. Однак після закінчення навчання переважна більшість випускників, отримавши дипломи про вищу освіту, знаходить себе в інших сферах діяльності. До шкіл не доходять навіть і 20% молодих спеціалістів.
"Ми замовляємо щорічно близько 12,5 тис. вчителів за держзамовленням, проте до професії доходять лише 18-19% із них. Це трагедія, тому що держава витрачає величезні гроші на підготовку в таких масштабах. Тому ми хочемо дати гарантоване робоче місце після закінчення вишу тим дітям, які навчатимуться на держзамовленні", - поділився Бабак.
Крім того, для студентів, які навчатимуться на педагогічних спеціальностях, держава готує й інші преференції. Зокрема, починаючи з другого курсу, їм мають намір виплачувати щомісячно замість куцої стипендії мінімальну зарплату. Таким чином, вони матимуть змогу зосередитись на навчанні, а не розпорошувати зусилля на пошуку якогось підробітку.
Таким чином, система державного замовлення у вишах буде докорінно змінена. Водночас вона не потребуватиме додаткового фінансування. Відбудеться просто перерозподіл коштів між спеціальностями.
Держава фінансуватиме замовлення тих спеціалістів, які повністю утримуються з бюджету (наприклад, учителів і медиків),а також спеціалістів, яким держава надає робочі місяця (спеціалісти в галузі атомної енергетики, співробітники Укрзалізниці та інших компаній, що знаходяться в державній власності).
Крім того, держава фінансуватиме підготовку спеціалістів, яких потребує сфера національної безпеки та оборони. Насамперед йдеться про інженерів-технарів.
Нагадаємо, в Україні мають намір скоротити кількість вишів.