Співробітники військкоматів перевірятимуть документи чоловіків на вулицях, але для цього є одна умова. Юристи роз'яснили деталі нововведення.
Процес мобілізації вирішила вдосконалити Львівська обласна військова адміністрація. Вона дозволила зупиняти чоловіків на вулицях, щоб перевіряти їх документи, які в умовах повномасштабної війни мають бути при собі у кожного громадянина. Проте військовозобов'язаних українців можуть просити посвідчення особи лише за наказом коменданта.
Причинами для перевірки документів можуть бути:
- схожість із розшукуваною особою;
- підозри у скоєнні злочину;
- попадання на територію зі спецрежимом;
- виявлені зброя, боєприпаси чи інші заборонені речовини;
- перебування на місці НП, ДТП, адміністративного чи кримінального правопорушення;
- порушення заборон на території дії воєнного стану.
Перевірка документів "за бажанням" є неправомірною.
Юрист "RIYAKO & PARTNERS" Наталія Василюк повідомила, що у наказі голови Львівської ОВА має бути вписаний комендант, який відповідає за перевірку документів. Його призначають за рішенням військового командування та військових адміністрацій.
Комендант визначає перелік осіб, яких уповноважено на перевірку документів. Вказуються ПІБ співробітників ТЦК для подальшої ідентифікації. Наголошено, що підозра в причетності до правопорушення дає силовикам право на вільне трактування.
У Мін'юсті повідомили, що перевірка документів на вулиці співробітниками військкоматів є незаконною, а поліцейські не мають права вручати повістки військовозобов'язаним. Громадянин повинен попросити назвати підстави для перевірки та пред'явити службове посвідчення.
Юрист практики військового права компанії "Приходько та партнери" Тетяна Козян уточнила, що українці можуть не пред'являти документи, якщо не бачать підтвердження повноважень працівників ТЦК.
"ТЦК комплектуються військовослужбовцями, працівниками ЗСУ та бойовими офіцерами. У наказі коменданта не можуть бути співробітники ТЦК, які не перебувають на службі у ЗСУ. Наприклад, бухгалтери, секретарі, прибиральники та інший адмін і техперсонал не можуть перевіряти документи", - цитує правозахисницю " Фокус".
Раніше повідомлялося про обов'язкову мобілізацію жінок – у ЗСУ заявили, що вона "неминуча".