Із червня нинішнього року в Україні встановлено новий тариф на електроенергію для населення. Він на 64% вищий за попередній. Однак і цей тариф значно нижчий від реальної вартості електроенергії. Отже, і його доведеться підвищувати. Але ще, принаймні, майже рік він залишатиметься незмінним.
Такою інформацією поділився у ході телемарафону прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
За словами Шмагаля, теперішній тариф на електроенергію, який дорівнює 4,32 грн/кВт-год, насправді не є реальною вартістю світла в Україні. Ринкова вартість електроенергії значно вища. На сьогодні вона коливається в межах 7-8 гривень. А отже тариф 4,32 становить близько 55-60% від ринкової вартості світла.
Попервах в уряді мали намір підвищити тариф до 4,8 грн лише для тих домогосподарств, які споживають понад 100 кВт-год електроенергії на місяць. Та зрештою вирішити встановити для всіх вартість по 4,32.
Цей тариф фактично становить собівартість виробітку електроенергії двома енергокомпаніями - "Укргідроенерго" та "Енергоатом" плюс вартість транспортування цієї енергії споживачам. Та насправді є ще й інші виробники – теплові станції, а також надзвичайно дорога "зелена енергетика", в яких собівартість виробництва значно вища. Отже, середній тариф також має бути значно вищим.
На сьогодні, щоб покрити реальну вартість електроенергії, спожитої населенням України, державі доводиться доплачувати близько 90 мільярдів гривень на рік. Та попри такі велетенькі витрати, встановлений тариф усе ж буде збережено, щонайменше, до кінця квітня 2025 року.
За словами Дениса Шмигая, встановлений тариф став компромісом між реальною вартістю електроенергії та реальною платоспроможністю більшості українців під час війни.
Нагадаємо, українці зможуть платити за світло по 2,16 грн, встановивши у себе зонні прилади обліку.