Український уряд розробив новий законопроект, в якому передбачено значне посилення мобілізації. Крім того, урядовці пропонують розширити коло чоловіків, які підлягають мобілізації, інвалідами третьої групи, окремими категоріями громадян, що мали право на відстрочку, а також засудженими. Отже, що наразі відомо про мобілізацію засуджених?
Поки що на сайті парламенту можна побачити попередній текст законопроекту, яким передбачена мобілізація засуджених.
Щоправда відразу слід зауважити, що мобілізація засуджених, навіть за першим варіантом законопроекту, не мала бути примусовою – лише добровільна. Крім того, законопроектом також окреслено категорії засуджених, які могли би скористатися правом на мобілізацію, а також тих, кому в будь-якому випадку буде відмовлено.
Зокрема, законопроектом передбачалась можливість мобілізації для засуджених до відбування покарання з випробувальним терміном. Водночас за жодних обставин не мають підлягати мобілізації громадяни, засуджені за злочини, скоєні проти національної безпеки України. Крім того, не підлягають призову також кримінальні злочинці, що відбувають покарання за статтями 401–414, 426–433, 436, 437–442 Кримінального кодексу України.
Водночас Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який узяв участь в обговоренні цього законопроекту, був категорично проти мобілізації кримінальних злочинців. Він заявив, що Україна не має уподібнюватись своєму ворогу, де від самого початку так званої СВО практикують мобілізацію кримінальних елементів. Залужний заявив, що українська армія – "не місце для поганих людей".
Проте, за словами депутатки Мар'яни Безуглої, в оновленому законопроекті, який уряд має найближчими днями знову подати до парламенту, начебто мають намір залишити положення про мобілізацію засуджених. Але водночас урядовці повинні дати повний перелік тих статей ККУ, які не будуть перепоною засудженим для призову у військо.
Нагадаємо, за словами юриста, чоловікам, які не актуалізували свої дані у ТЦК, відмовлятимуть у медичному обслуговуванні.