З початку повномасштабної війни фінансову допомогу Україні надають багато країн. Міжнародна допомога нам надходитиме і в наступні роки. Однак її розмір буде меншим із кожним роком. Тому Україні доведеться збільшувати власні бюджетні надходження, аби вчасно виплачувати зарплати бюджетникам і пенсії.
Про скорочення міжнародної допомоги, зокрема, йдеться у прогнозі Нацбанку України.
З початком війни в Україні скоротилася база оподаткування, а відтак і податкові надходження. Водночас, Україна змушена витрачати величезні гроші на оборону країни. Тому всі внутрішні надходження до бюджету йдуть на утримання ЗСУ. А решта витрат покривається за гроші міжнародних партнерів, яку нам надають у вигляді кредитів і грантів.
Тобто Україна сьогодні ніяк не може обійтися без цієї допомоги, оскільки це колосальна сума у розмірі половини нашого річного державного бюджету. Проте вже очевидно, що Захід скорочуватиме розміри допомоги Україні.
Так, згідно з прогнозами Нацбанку, цього року Україна отримає понад 45 млрд доларів. З цієї суми до кінця жовтня вже було отримано 35 млрд. Причому 24,3 млрд із цих надходжень становили кредити. Український уряд розраховує, що решта 10 млрд надійдуть ще до кінця року.
А ось наступного року Україні варто розраховувати лише на 38,5 млрд доларів західної допомоги, а в 2025 – лише на 25 млрд. Та й то нам дадуть ці гроші, якщо ми будемо дотримуватись умов, висунутих Заходом.
"Для отримання таких обсягів допомоги критично важливим залишатиметься виконання Україною взятих на себе зобов'язань та активна співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами", - йдеться в огляді НБУ.
Хто і скільки грошей має дати нам у 2024 році
У проекті бюджету-2024, який було представлено до першого читання, урядом було закладено прогноз на 41,4 млрд доларів міжнародного фінансування. Передбачалося, що міжнародні партнери дадуть нам такі суми у мільярдах доларів:
- Євросоюз – 9;
- кредит МВФ – 5,4;
- кредит МБРР (Міжнародного банку реконструкції та розвитку) – 2;
- допомога від США та інших кредиторів – 25 млрд доларів.
Однак до другого читання довелося цифру очікуваної західної допомоги скоротити до 39,5 млрд доларів. Нестачу вирішено компенсувати за рахунок збільшення обсягу внутрішніх запозичень на 2,5 млрд доларів.
При цьому в проекті бюджету зяє дірка у 42 млрд доларів, яку немає чим заповнити, окрім міжнародної допомоги. Якщо цих грошей буде недостатньо, виплата зарплат бюджетникам, пенсій та іншої соціальної допомоги опиниться під питанням. Тоді залишиться єдиний спосіб – вдатися до емісії гривні та надрукувати якнайбільше грошей. Але в такому разі інфляцію в країні приборкати не вдасться.
Нагадаємо, українська влада вже не розглядає можливість закінчення війни у середині 2024 року. Тепер кажуть, що війна триватиме весь наступний рік.