Україна отримала від США в рамках військової допомоги тактичні балістичні ракети ATACMS і вже навіть ударила цією зброєю по російських окупантах. Про це розповів український президент Володимир Зеленський.
На жаль, Зеленський не уточнив, скільки саме ракет ATACMS зараз є на озброєнні ЗСУ. Відомо, що в ніч на 17 жовтня 2023 року ЗСУ вдарили ракетами ATACMS по російських аеродромах біля тимчасово окупованих Луганська та Бердянська. В результаті було знищено або серйозно пошкоджено кілька військових літаків та гелікоптерів окупантів, знищено склади, пошкоджено злітно-посадкові смуги.
Україна просила у США ракети ATACMS ще у 2022 році. Спочатку США відмовлялися передавати нашій країні ці ракети, вважаючи, що це може призвести до "Третьої світової війни". Надалі Білий дім змінив свою позицію. Восени 2023 року Білий дім вирішив їх передати Києву. Ці ракети можуть змінити перебіг війни з російськими окупантами.
Що це за ATACMS? Які його основні тактико-технічні показники? Як ці ракети можна використовувати у війні проти окупантів?
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
ATACMS - це американська тактична балістична ракета класу "земля-земля", яка може вражати наземні цілі на відстані до 300 км, залежно від модифікації. Армія США прийняла на озброення ATACMS наприкінці 1980-х років.
Запуск цієї ракети здійснюється з колісних артилерійських систем М142 HIMARS та гусеничних реактивних систем залпового вогню M270 MLRS. Ці системи Україна раніше теж одержала від своїх союзників.
Середня довжина ракети – 4 м, калібр – 610 мм, маса бойової частини – до 560 кг. Вона оснащена твердопаливним двигуном. У перших версіях ракети використовувалася інерційна система наведення INS, але сучасні версії отримали також ще й систему GPS. Завдяки цьому точність ураження цілі у сучасних версіях ракети становить 10 метрів.
Передбачається, що Україна отримала від США старі версії ракет ATACMS, які мають максимальну дальність польоту 165 км, а не 300 км, як у сучасних версій, наприклад, у MGM-140 ATACMS. Але це найпотужніше озброєння для HIMARS/MLRS, яке зараз має ВСУ.
За однією з версій, удари по аеродромах біля Луганська та Донецька завдали ракетами MGM-140 ATACMS або М39А1. Що вони являють собою? MGM-140 – це перше покоління ATACMS. Така ракета має інерційну навігацію, дальність 165 км, 950 артилерійських суббоєприпасів М74. Ракети М39А1 новіші. У них інерційна навігація та GPS, дальність близько 300 км, а також 300 артилерійських суббоєприпасів М74.
Але також може бути, що удари по аеродромах окупантів біля Луганська та Донецька були завдані новими бомбами GLDSB (Ground-Launched Small Diameter Bomb). Вони можуть знищувати наземні цілі на відстані до 150 км. Така бомба коштує набагато дешевше, ніж MGM-140 ATACMS.
Ракети ATACMS можуть помітно вплинути не хід війни з російськими окупантами. Тепер окупантам доведеться розосередити свою авіацію, вивести її із зони ураження ATACMS. Також у окупантів з'являться нові проблеми із доставкою боєприпасів на передову.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Україна отримає від США нову партію БПЛА для знищення окупантів танків.