Українські волонтери планують передати ЗСУ нову партію британських броньованих армійських позашляховиків Land Rovery Snatch. До неї увійдуть 30 машин. Причому 5 армійських позашляховиків вже передали українським бійцям.
Позашляховики Land Rovery Snatch з'явилися на озброєнні ЗСУ ще у 2022 році. У 2023 році фонд Сергія Притули передав ЗСУ 30 таких броньованих машин. Причому половина з них – санітарно-евакуаційні машини.
Що це за автомобіль Land Rovery Snatch? Які його основні показники? Навіщо він призначений?
Land Rovery Snatch – це британський броньований позашляховик, розроблений на базі шасі Land Rover Defender 110 на початку 1990-х років. Він призначений для патрулювання.
Довжина Snatch складає 4550 мм, ширина – 1790 мм, висота – 2030 мм. Під капотом знаходиться дизельний двигун Land Rover 300 Tdi потужністю 111 к.с. (перші моделі оснащувалися бензиновим двигуном V8). Привід – повний. Максимальна швидкість сягає 97 км/год. Запас ходу – 510 км. Цей автомобіль мав шість версій.
Snatch є броньованим автомобілем. Але бронювання в нього слабке. Ці позашляховики британська армія використовувала під час бойових дій в Іраку та Афганістані. Декілька таких машин підірвалися на мінах і СВУ (саморобні вибухові пристрої). Не допомогли і комплекси електронних засобів протидії СВУ, якими оснащуються такі машини (вони ставлять електронні перешкоди, щоби не спрацював детонатор).
Свого часу сім'ї британських військовослужбовців, які загинули в Іраку та Афганістані під час вибухів автомобілів Land Rovery Snatch, звернулися до суду за грошовою компенсацією. Верховний суд Великобританії дійшов висновку, що Land Rovery Snatch має недостатній захист від вибухових пристроїв і тому сім'ї загиблих британських солдатів можуть вимагати від Міністерства оборони компенсацію. За даними ЗМІ, близько 37 британських солдатів загинули під час вибухів автомобілів Snatch або через влучення гранат чи ракет.
Тому ЗСУ мають використовувати Land Rovery Snatch лише у районах, де немає підвищеного ризику. Це не машина для фронту. Її можна використовувати для патрулювання у прифронтових районах та в глибокому тилу й, можливо, для патрулювання державного кордону.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Україна отримає від Литви нову партію бойових машин М577, призначених для управління боєм та коригування артилерійського вогню.