Today.ua

ЗСУ можуть отримати новітні іспанські БМП ASCOD, адаптовані до сучасного бою

Іспанія в рамках військової допомоги та угоди про безпеку може щорічно передавати Україні по 50 бойових машин піхоти ASCOD. Про це повідомили іспанські ЗМІ.

Стверджується, що концерн GDELS направив іспанському уряду пропозицію щодо щорічного виробництва до 50 БМП ASCOD, призначених для Збройних сил України. Як офіційний Мадрид відреагував на цю пропозицію – поки що не відомо. Повідомляється лише, що пропозиція концерну GDELS перебуває у стадії розгляду.

Якщо уряд Іспанії погодиться із пропозицією концерну GDELS, то Україна отримає у досить великій кількості сучасні бойові машини піхоти, які допоможуть у війні проти російських окупантів. І дуже важливо, що постачання таких бойових машин піхоти будуть регулярними.

Що це за ASCOD? Які його основні тактико-технічні показники? Навіщо він призначений?

ASCOD – це гусенична бойова машина піхоти. Свою назву вона одержала від однойменної компанії ASCOD (Austrian Spanish Cooperative Development). Історія створення ASCOD бере свій початок у 1982 році, коли австрійська компанія Steyr-Daimler-Puch AG розпочала роботу над новим гусеничним бронетранспортером/БМП для заміни застарілого 4K7FA. Нова бойова машина отримала позначення MICV 90.

У 1984 році до роботи над новою бойовою машиною приєдналася іспанська компанія Santa Barbara Blindados. Іспанцям потрібна була нова бойова машина замість застарілого на той час бронетранспортера M113.

У 1986 році було створено компанію ASCOD. У 1989 році з'явився прототип PT-01, який важив 21 тонну. Він оснащувався дизельним двигуном потужністю 500 к.с. Озброєння складалося з автоматичної гармати Mauser Model F калібру 30 мм та кулемета MG3 калібру 7,62 мм.

У 1993 році компанія ASCOD створила новий прототип PT-03, який з деякими доопрацюваннями і пішов у серійне виробництво. Армія Австрії прийняла цю бойову машину піхоти на озброєння у 1998 році під назвою ULAN. Іспанська версія називається PIZARRO.

Довжина ULAN/PIZARRO становить 6980 мм, ширина 3150 мм, а висота з баштою – понад 2700 мм. Ця БМП оснащена дизельним двигуном потужністю 720 к.с. Максимальна швидкість сягає 74 км/год. Запас ходу – понад 500 км. Ця бойова машина може долати вертикальні стіни заввишки до 1000 мм, рови завширшки 2500 мм і броди завглибшки до 1200 мм (після спеціальної підготовки можна подолати брід завглибшки до 1500 мм).

Екіпаж – троє людей. Кількість десантників – 6. Є подовжена версія, яка приймає на борт 8 десантників.

Цей БМП має кілька варіантів бронювання та додаткового захисту, у тому числі від СВУ (саморобних вибухових пристроїв). Наприклад, за бажанням на днищі можна встановити додаткову захисну плиту з елементами, що поглинають енергію вибуху. Це підвищує живучість машини під час вибуху міни або СВУ.

ASCOD оснащений сучасними системами, які роблять цю бойову машину піхоти дуже ефективною на полі бою. ASCOD призначено для підтримки піхоти на полі бою. Вона пристосована до умов сучасного бою. Але ця бойова машина може виконувати різні завдання, залежно від модифікації.

На ASCOD можна встановити різне озброєння, заселені та безлюдні бойові модулі, залежно від бажання замовника. Це модульна бойова платформа. Наприклад, можна встановити автоматичні гармати калібру від 20 до 40 мм або гармати калібру від 90 до 120 мм. Є навіть версія з гаубицею калібру 155 мм.

Слід зазначити, що у 2003 році компанії Steyr-Daimler-Puch AG та Santa Barbara Blindados увійшли до складу американського концерну General Dynamics. Завдяки цьому на базі ASCOD створили велику кількість різних спеціалізованих бойових машин. Наприклад, бронетранспортер, командно-штабну машину, машину з мінометом калібру 120 мм, машину з ПТРК для знищення танків тощо.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що Іспанія передала Україні другу партію танків та ракети для систем ППО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ