Today.ua

В Україні з наступного року очікують великого стрибка цін на землю

Попри війну, ринок землі в Україні продовжує працювати. Причому вже за кілька місяців експерти очікують на його активізацію. Скупка  земельних ділянок піде активніше. А ціни на землю рушать вгору.

З таким прогнозом погоджуються практично усі аналітики земельного ринку.

Експерти вважають, що ціни зростатимуть під впливом потужного чинника, який набуде вступить у дію з 1 січня 2024 року. Справа в тому, що з 2024 року в Україні ринок землі відкриють для юридичних осіб. Досі він доступний лише фізичним особам, які можуть купити до 100 га "в одні руки". Проте, з відкриттям ринку для юросіб процес скупки землі активізується. Адже юридична особа зможе купувати до 10 тисяч гектарів.

"Вийдуть на ринок ті, хто довго чекає – юридичні особи, які бажають мати землю у власності, щоб мати можливість розвивати тривалі інвестиційні проекти. Це, звичайно, спричинить зростання ціни", – каже керівник цифрового відомства Мінагрополітики Денис Башлик.

Він також зазначив, що вже зараз склалися доволі високі ціни на землю у західних регіонах країни, які знаходяться далеко від лінії фронту. Зокрема найдорожча земля зараз у трьох областях:

Природно, що з підвищенням попиту наступного року ціни на землю ще зростуть. І не лише у західних регіонах.

Взагалі ж поки що з моменту відкриття ринку землі у 2021 році процес купівлі-продажу земельних ділянок в Україні триває не дуже активно. До нього було залучено лише 1% сільгоспземель. Однак із підвищенням попиту на землю та зростанням цін, пропозицій на ринку має стати більше. Багатьох власників паїв утримували від продажу низькі ціни. Але тепер, якщо їм запропонують прийнятну вартість, вони активніше продаватимуть свою власність.

Напередодні нового етапу ринку землі активізувалися і фізичні особи. Люди намагаються встигнути прикупити землю за прийнятною ціною, доки вона не піднялася вгору. Про це свідчить статистика укладених угод.

"У 2021 році за перші півроку роботи ринку землі було випущено в обіг понад 100 тис. га. У воєнний 2022 рік ринок, звичайно, просів і в обіг було випущено 69 тис. га. У 2023 році станом на жовтень ми вже бачимо, що вже майже 80 тис. га реалізовано та показники наближаються до довоєнних”, – розповів голова Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру Дмитро Макаренко.

Нагадаємо, в Україні відбувається щось незрозуміле із цінами на оренду квартир. Різниця у вартості між регіонами дуже велика.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ