В Україні змінюється механізм видачі кредитів громадянам. Зміни стосуються небанківських установ. Тепер, перш ніж дати клієнту позику, кредитор зобов'язаний буде ретельно вивчити його кредитну історію та оцінити всі ризики. У свою чергу, позичальнику також мають наперед повідомити всі умови кредитування.
Про це йдеться в iнформації Нацбанку України.
Небанківські фінустанови будуть зобов'язані розкривати суттєву інформацію щодо умов кредитування у своїй рекламі та на своїх вебсайтах.
"Послуги з надання споживчого кредиту мають бути відомі разом з іншими умовами кредиту, а не ховатися на вебсторінках та в розділах, не пов'язаних із послугою", - наголошують в інформації НБУ.
Споживач, також до укладення кредитного договору, повинен мати вичерпну інформацію про можливі штрафні санкції у разі невиконання ним умов погашення кредиту. Тобто, він не повинен дізнаватися про це, коли вже борг виник, і кредитори починають його "роздягати".
Якщо фінустанова, що надає кредит, розміщує рекламу своїх послуг на інших вебсайтах, то там разом із рекламою має бути активне гіперпосилання на сайт кредитора, перейшовши за яким потенційний клієнт зможе дізнатися про всі подробиці кредитування.
Крім того, до 1 січня 2024 року на сайтах усіх небанківських фінансових установ мають бути розміщені кредитні калькулятори, за допомогою яких позичальник зможе швидко перевірити свої витрати на кредит.
Усі ці умови набирають чинності з 21 жовтня 2023 року. При цьому фінустановам надається 1 місяць перехідного періоду, щоби привести всі вимоги НБУ до норми та адаптувати до них вебсайти небанківських фінансових установ.
Нагадаємо, в Україні вирішили обмежити ставки за мікрокредитами до 1% на день, на перехідний період – до 2,5%.