В Україні переглянуть розмір соцвиплат завдяки запровадженню базового доходу. Якщо сім'я не дотягує до базового доходу, то їй виплачуватиметься уніфікована соціальна допомога. Розмір цієї допомоги встановлюватиметься для кожної сім'ї індивідуально.
Про це розповіла голова Мінсоцполітики Оксана Жолнович в інтерв'ю одному з українських ЗМІ.
Нарікання щодо низьких соцвиплат лунали в Україні ще до війни. Функціонери від Мінсоцполітики детально роз'яснювали українцям, чому за всього різноманіття соцвиплат вони отримують у сумі, наче кіт наплакав. В усьому виною – низький прожитковий мінімум, до якого прив'язана більшість соцвиплат, пояснювали чиновники. Якщо його підвищити, то автоматично зросте ще купа платежів, яка прив'язана до нього. Наприклад, штрафи, різні внески та інші витрати з кишень громадян. Тому для того, щоби підвищити соцвиплати, потрібно відв'язати безліч інших платежів від прожиткового мінімуму.
Незважаючи на розуміння ситуації, ніхто не брався її виправити, і все залишалося, як і раніше. Зрештою, цього року відомство Оксани Жолнович перейнялося вирішенням проблеми. У результаті відв'язати від низького прожиткового мінімуму вирішили самі соцвиплати.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
В Україні запровадять нове поняття – базовий дохід і вже до нього прив'яжуть соцвиплату. Причому замість безлічі мізерних соцвиплат зроблять одну уніфіковану соціальну допомогу.
Як розраховуватимуть базовий дохід для кожної сім'ї?
Його розраховуватимуть на основі реального, а не офіційного прожиткового мінімуму. На сьогодні офіційний прожитковий мінімум в Україні становить 2589 грн. За словами Оксани Жолнович, його реальний розмір більш ніж удвічі вищий. Він становить близько 6000 грн. Втім, експерти кажуть, що ще у серпні 2023 року реальний ПМ перетнув 8000 грн.
Отже, при розрахунку базового доходу сім'ї братиметься 100% прожиткового мінімуму на одну особу з сім'ї. А далі додаватимуть або по 100, або по 70% від ПМ за кожного члена сім'ї.
"Якщо є сім'я з трьох осіб, то перша має точно мати 100%, другу ми порахуємо 70%. Якщо це дитина, то це 100%, тому що на дитину витрати будуть трохи більшими, якщо це людина з інвалідністю, також 100%, якщо це особа пенсійного віку, але має низьку пенсію, це теж 100%", – роз'яснила чиновниця.
Зрозуміло, що молодим, здоровим і цілком працездатним не братимуть в розрахунок 100% від ПМ, а візьмуть менший показник. Наприклад, лише 70%.
Якщо виявиться, що реальний дохід сім'ї менший за розрахований базовий доход, то цю різницю покриють за рахунок уніфікованої соціальної допомоги.
Нагадаємо, в Україні поменшає отримувачів субсидій. Зокрема, допомогу можуть втратити громадяни, яким 2024 року збільшать зарплати.