Тарифи на тепло і гарячу воду буде підвищено. На сьогодні їхнє зростання стримується мораторієм, який встановлено на підвищення вартості деяких видів комунальних послуг. Після скасування мораторію ціни підуть вгору. Ймовірно, підвищення тарифів буде поетапним.
Такий прогноз дають в Інфляційному звіті Нацбанку України за січень 2024 року.
Ба більше, там вважають, що саме зростання цін на комуналку може стати драйвером інфляції у наступні роки. При цьому дату, з якої почнеться зростання цих тарифів, у НБУ не називають. Втім, це й не дивно. Адже мораторій на підвищення тарифів на опалення і гарячу воду законодавчо встановлено до кінця війни. А коли закінчиться війна, на сьогодні невідомо навіть тому, хто її затіяв.
Таким чином, дата відліку нової вартості тарифів невідома, але сам факт незаперечний. При цьому в НБУ зазначають, що тарифи підвищуватимуть до економічно обґрунтованого рівня, тобто хоча би до рівня собівартості. А оскільки сьогодні в Україні жодна комунальна послуга не дотягує до своєї собівартості, то підвищення буде дуже високим.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Основна складова собівартості тарифів на тепло і гарячу воду - вартість газу. А газ для побутових споживачів недооцінений щонайменше вдвічі, кажуть експерти. Це означає, що тарифи на тепло і гарячу воду, які сьогодні і так багатьом українцям пробивають неабияку дірку у сімейному бюджеті, будуть набагато вищими.
Проте їх не підвищуватимуть миттєво, переконані в НБУ. Найімовірніше, зростання тарифів на комуналку буде поетапним, і його розтягнуть у часі, можливо, не на один рік. Тому все відбуватиметься в щадному режимі, щоб не спричинити великого соціального потрясіння. Крім того, незаможні громадяни, як і раніше, будуть захищені від комунального шоку субсидіями.
Утім, поки тарифи зростуть до собівартості, інфляція знову підштовхне ціни на енергоресурси вгору. Тому в Україні зростання тарифів безперервне і вічне, як, наприклад, зміна сезонів.
Втім, щодо зміни сезонів, є сумніви. Кліматологи прогнозують, що через 20 років відмінності між порами року в Україні будуть менш контрастними. Зими стануть теплішими. І це добре, адже тоді на опалення витрачатимемо менше енергоресурсів.