Today.ua

У світі почалася “золота лихоманка“: центробанки скуповують гори золота, долар уже не головний

У світі розпочалася справжня "золота лихоманка". Центробанки дедалі менше роблять ставку на долар і поповнюють свої активи дорогоцінним металом. Звісно, "ховати" долар передчасно, проте він перестав бути єдиним надійним активом, вважають експерти.

Центробанки почали активно скуповувати золото ще з початку 2022 року, повідомляє State Street Global Advisors. Причому за минулий рік вони купили безпрецедентну кількість цього дорогоцінного металу – 1083 метричні тонни. За підсумками першого півріччя нинішнього року цифра дещо скромніша – 387 тонн, проте активне скуповування золота продовжується.

Як зазначають експерти, такий підвищений інтерес до дорогоцінних металів зазвичай починається в кризові періоди історії: або на порозі, або під час великих потрясінь, які можуть так чи інакше торкнутися усього людства.

Одна з причин такого активно скуповування золота – диверсифікація банківських резервів. Таким чином банки намагаються позбутися надмірної залежності від долара. Адже, як би там не було, долар є потужним важелем впливу США на решту світу, а також фундаментом їхньої світової монополії. Крім того, США використовують долар як інструмент в економічних санкціях проти інших країн. І це далеко не всім у світі до вподоби.

Сьогодні тренд на дедоларизацію економіки у світі задають Росія та Китай. При цьому частина країн їх підтримує. Ну, а інші країни, навіть із числа однодумців та союзників США, потихеньку запасаються золотом, аби раптом не опинитися біля розбитого корита.

Це не означає, що світ готовий хоч зараз відмовитися від долара, проте завбачливі керівники центробанків воліють "розкладати яйця по різних кошиках".

При цьому глава Мінфіну США Джанет Йєллен стверджує, що наразі жодна інша валюта не може потіснити долар на глобальному рівні. Вона також зауважила, що США намагаються застосовувати інструмент фінансових санкцій "розумно".

Висловився на користь долара і знаменитий інвестор Уоррен Баффет. Він переконаний, що долар залишатиметься на домінуючих позиціях у світі, принаймні, до 2065 року. Чому він відвів долару саме такий термін для лідерства, Баффет не пояснив.

Нагадаємо, при цьому згідно з прогнозом МВФ, долар в Україні у найближчі п'ять років може зрости до 53 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ