У законопроєкті про підвищення податків, який запропонував уряд, передбачено збільшення військового збору. При цьому податок на додану вартість (ПДВ) залишається незмінним. В уряді вважають, що підвищення ПДВ торкнеться всіх українців і призведе до подальшого зубожіння найменш захищених.
Такими міркуваннями поділився глава Мінфіну Сергій Марченко.
За словами Марченка, варіант із підвищенням ПДВ уряд також розглядав як один із можливих. У Кабміні його довго дискутували і, врешті-решт, дійшли висновку, що підвищення військового збору, а також заснування цього податку для ФОПів буде менш болючим загалом для суспільства, ніж підвищення ПДВ.
Логіка в цьому є. Підвищення військового збору торкнеться лише тих, хто отримує дохід від своєї роботи. Природно, через це доходи працюючих українців дещо знизяться. Але при цьому найменш захищені члени суспільства, які й так ледь зводять кінці з кінцями, практично нічого не втрачають.
Якщо ж підвищити ПДВ, то це неминуче призведе до підвищення цін на всі товари і послуги. І, звісно ж, насамперед це вдарить по соціально вразливих верствах населення: пенсіонерах, багатодітних сім'ях, інвалідах. Зокрема, майже всі пенсіонери, які сьогодні становлять третину населення в Україні, опиняться у ще більших злиднях.
Саме тому уряд зупинився на варіанті з підвищенням військового збору, а не ПДВ. Водночас депутати готують альтернативний законопроєкт, пов'язаний із підвищенням податку на додану вартість. Утім, в уряді не скидають з рахівниць і такий варіант. Не виключено, що в підсумку переможе якийсь третій проект, де і військовий збір, і ПДВ будуть вищими.
Нагадаємо, вдатися до підвищення податків уряд змушений через катастрофічну нестачу грошей на утримання армії. Причому ця нестача збережеться і наступного року, оскільки реальних передумов до закінчення війни в Україні поки що не видно.