На світанку 22 березня ворог масово атакував енергосистему України. Найбільше дісталося Дніпровській ГЕС. Унаслідок кількох влучень ракет електростанція була виведена з ладу. Але гребля ДніпроГЕС, на щастя, встояла. Однак ворог може продовжити удари по ній, щоб спричинити масштабнішу катастрофу.
Про це розповів в ефірі телемарафону міністр енергетики Герман Галущенко.
Треба зрозуміти, що було метою ворога: виведення з ладу електростанції чи створення масштабної техногенної катастрофи? Якщо було на меті друге, то ворог не заспокоїться і здійснюватиме нові атаки саме на греблю електростанції.
"Якщо це свідомий удар і мета саме руйнування греблі, ці атаки будуть повторюватися, і вони будуть атакувати саме дамбу", - каже Галущенко.
На сьогодні фахівці продовжують вивчення масштабів пошкоджень, отриманих електростанцією. Слід зрозуміти, яке обладнання тільки пошкоджено і потребує ремонту, а яке доведеться повністю замінити. Оцінка наслідків - це досить об'ємна праця. Тому зараз ще зарано говорити про масштаби руйнувань і вартість відновлення електростанції. Можна лише сказати, що українська енергосистема втратила приблизно п'яту частину регулювальних потужностей. Це дуже багато.
"На жаль, ми втратили чималу частку, понад 1000 МВт потужності на ДніпроГЕС. У практичному сенсі це приблизно 20% регулювальних потужностей для енергосистеми. По кому буде головний удар через це? По звичайних споживачах. Можливо, для якихось певних споживачів ми знайдемо компенсуючі механізми, але загалом в енергосистемі буде дефіцит, який покриватимуть за рахунок експорту", - прокоментував ситуацію генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.
Міжнародні партнери вже готові дати гроші на відновлення ГЕС. Але, вочевидь, зараз цю роботу починати не варто, оскільки ніхто не знає, чи не відновить агресор атаки по ДніпроГЕС. Якщо він намірився зруйнувати греблю і повторити катастрофу з Каховською ГЕС, то будуть нові обстріли.
До речі, фахівці стверджують, що зруйнувати греблю ДніпроГЕС не так просто. Вона будувалася з величезним запасом міцності і здатна витримати навіть пряме попадання тактичного ядерного заряду.
Нагадаємо, одразу після обстрілу в Мережі поширили інформацію нібито про руйнування греблі ДніпроГЕС. Але, на щастя, вона виявилася фейком. Гребля ціла, у ній немає пошкоджень, і вона продовжує утримувати воду.