Today.ua

Вже з вересня в Україні не буде грошей на зарплати військовим: є два виходи

Уже з вересня в Україні нічим буде виплачувати зарплати військовим. У бюджеті зяє величезна діра у 500 мільярдів гривень, яку поки що заповнити немає чим. Українська влада вважає причиною ситуації, що склалася, затримку військової допомоги від США, яка сталася на початку року.

Про це розповіла у своєму інтерв'ю epravda голова бюджетного комітету ВР Роксолана Підласа.

Величезна бюджетна недостача розміром у 500 млрд гривень утворилася в першому кварталі 2024 року. Тоді, через те що Конгрес США ніяк не міг вирішити питання щодо військової допомоги Україні, наша країна на початку року була змушена купувати зброю за власні гроші. Тому з бюджету було заздалегідь узято кошти, які призначалися для виплати зарплат військовим з вересня по грудень нинішнього року. На ці гроші купували зброю, щоб ЗСУ могли й далі воювати.

"Основною причиною є відсутність поставок зброї від США в першому кварталі. Ми зробили наближення витрат оборони майже на 5 мільярдів доларів. Тобто видатки з вересня, жовтня, листопада і грудня були наближені до початку року і використані для закупівлі зброї, яку ми змушені були купувати власним коштом, тому що від США тоді нічого не надходило", - розповіла Підласа.

До того ж, Верховна Рада проголосувала за виплати 70 тисяч грн військовим, які понад 30 днів перебувають на "нулі". Як виявилося, гроші на ці виплати також не були від початку закладені в бюджет.

У такий спосіб вийшло, що кошти, які мали витрачатися з бюджету на виплати військовим з вересня по грудень 2024 року, вже витрачено. І тепер, якщо депутати не встигнуть ухвалити відповідні зміни до бюджету, то грошей на зарплати військовим не буде вже у вересні.

Уряд ініціював підвищення податків

Кабмін підготував відповідний законопроєкт №11417, яким передбачено збільшення видатків на оборонний сектор на пів трильйона гривень. Зокрема, мають також дофінансувати й такі силові структури:

Щоправда, заповнювати 500-мільярдну бюджетну прірву на сьогодні нічим. Виходом із ситуації, але тільки частковим, може стати підвищення податків. Зокрема, військовий збір хочуть підвищити з 1,5 до 5%, і платити його будуть усі.

Але навіть якщо депутати проголосують за підвищення податків, то до кінця року це дасть тільки 45-мільярдний ефект. А в бюджеті бракує 500 мільярдів.

Ще якусь частину нестачі, ймовірно, можна буде заповнити за рахунок так званого економічного бронювання. Знову ж таки, якщо Рада його схвалить. І якусь частину бюджетного дефіциту, ймовірно, зможуть заповнити за рахунок штрафування ухилянтів. Однак справа ця клопітка і може виявитися малоефективною, оскільки вже сьогодні є чимало лайфхаків від юристів, як уникнути сплати штрафу.

Можна скоротити витрати на ЗСУ ще одним способом

У будь-якому разі все впирається в підвищення податків. Щоправда, є ще один вихід - закінчення війни. Або, принаймні, її активної фази. Тоді можна буде скоротити чисельність ЗСУ і, відповідно, це призведе до скорочення бюджетних витрат на армію. У цьому контексті стають зрозумілішими обережні пацифістські заяви нашої влади, яка останнім часом подейкує про можливість мирних перемовин з агресором, хоча раніше категорично це заперечувала.

Утім, якщо Україна справді захищає кордони західного світу від російської військової машини, то чи не настав час західному світові одного разу й назавжди розв'язати питання з фінансуванням ЗСУ - так, щоб наша країна ні в чому не мала потреби і не змушена була випрошувати гроші в партнерів. Тим паче, що за зізнанням американського сенатора Ліндсі Грема, війна України з РФ - це найдешевша і найвигідніша інвестиція в безпеку США.

Нагадаємо, про необхідність підвищення податків нещодавно говорив і глава Мінфіну Сергій Марченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ