В Україні гряде масштабне знесення хрущовок і розселення їхніх мешканців в інші будинки. При цьому жителям знесених будинків обіцяють дати натомість рівноцінне житло, яке буде не меншим за площею і за кількістю кімнат, ніж те, що у них було. Якщо нове житло виявиться просторішим, то за нього, ймовірно, доведеться доплатити.
Про це розповіла у коментарі порталу minfin голова профільного комітету Верховної Ради Олена Шуляк.
Схоже, що українська влада остаточно ухвалила рішення про знесення хрущовок у містах і будівництво на їхньому місці сучасних багатоповерхівок. Ця ідея витала у повітрі ще з 2006 року. Тоді вперше заговорили про реновацію застарілого житлового фонду. Однак відтоді, незважаючи на зміну влади, у жодної нової команди не доходили руки до реалізації задуманого. І ось тепер нинішня влада все ж таки вирішила заразом із повоєнним відновленням зруйнованого житла зайнятися і реновацією застарілого.
Відповідний законопроєкт був схвалений Радою у першому читанні вже в розпал війни - восени 2022 року. І тепер, до кінця 2024, депутати розраховують ухвалити його в остаточній редакції, надавши йому статусу закону.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Що обіцяють законодавці?
За словами Шуляк, мешканці виселених хрущовок нічого не втрачають. Їм запропонують рівноцінне житло, навіть незважаючи на те, скільки людей реально проживає у квартирі. Наприклад, у ситуації, якщо в трикімнатній квартирі, з якої давно роз'їхалися дорослі діти, залишилися лише батьки-пенсіонери, то їм однаково мають надати натомість трикімнатне житло. Тобто, воно має бути не меншим за кількістю кімнат і за площею.
Можливі випадки, коли забудовник пропонує натомість квартиру з більшою площею. Але якщо він це зробив без попереднього узгодження з новими мешканцями, то він не має права вимагати з них додаткових грошей. Однак за взаємною згодою мешканці нової квартири можуть доплатити забудовнику якусь суму за додаткові квадратні метри.
Нове житло може бути надано виселеним мешканцям в іншому мікрорайоні. При цьому в законі будуть передбачені коефіцієнти, якщо, наприклад, хрущовка розташовувалася в центрі міста, а нове житло де-небудь на периферії. На що впливатимуть ці коефіцієнти (тобто, які преференції отримають колишні мешканці хрущовки за зміну місця проживання), поки невідомо.
Документом також визначено вартість житла, яке надаватимуть у компенсацію. Вона становить 36 422 гривні за квадратний метр. При цьому законом буде передбачено кілька коефіцієнтів (підвищувальних і понижувальних), оскільки ціна квадратного метра в різних містах і навіть у різних районах міста вельми суттєво відрізняється.
Які ризики може містити цей документ?
Можуть виникнути затримки з переселенням колишніх мешканців хрущовки у новий будинок. Тобто їх можуть відселити в тимчасове житло і залишити там надовго. Ймовірно, зрештою вони все ж доб'ються нової квартири, однак на це можуть піти роки. А в багатьох мешканців хрущовок, основний контингент яких становлять літні люди, цих років немає в запасі.
Нове житло, яке "на папері" має бути рівноцінним, може виявитися гіршим за попереднє. Причому не тільки за локацією цього житла, а й за побутовими умовами. Довести щось в українському суді буде складно. Та й у будь-якому разі це потребуватиме від позивача часу і грошей на судові витрати. Повторимося: ні того, ні іншого у літніх людей немає.
Немає ясності також із вартістю квадратного метра, яка нібито становить 36 422 гривні. Якщо ця вартість була закладена в законопроєкт, який проголосували у 2022 році, то вона вже застаріла. В Україні безперервно зростає вартість нового житла. А до моменту остаточного ухвалення закону і початку його реалізації вона застаріє безнадійно. Тому було б справедливіше «прив'язати» її до долара або євро.
Багато мешканців хрущовок зробили добротні ремонти у своїх квартирах, витративши на них чималі гроші. Та оскільки в законі йдеться лише про метраж нового житла і кількість кімнат, то скоріш за все, вартість цих ремонтів не буде враховано.
Таким чином, очевидно, що новий закон не буде спрямований на те, щоб поліпшити житлові умови для мешканців застарілих будинків. Він відриватиме шлях до звільнення привабливих міських локацій під будівництво дорогих сучасних багатоповерхівок. Девелопери при цьому отримають можливість заробити на новому житлі, яке має розходитися, немов гарячі пиріжки. Не бідні покупці отримають нові квартири в центрі міста з розвиненою інфраструктурою і пішою доступністю до багатьох потрібних установ.
А що отримають колишні мешканці хрущовок? Чи не стануть їхні нові поселення своєрідними резерваціями для тих, хто постарів і став нецікавим суспільству, або хто просто не народився з такими "пазурами у зубами", щоб вирвати собі право на забезпечене життя?
Нагадаємо, в Україні вкотре зросли ціни на однокімнатні квартири.