З лютого 2022 року до травня 2024 року українці добровільно передали 3000 автомобілів на потреби ЗСУ. Про це розповів начальник Головного сервісного центру МВС Микола Рудик.
За його словами, це транспортні засоби, зняті з реєстрації у сервісних центрах МВС та передані українським військовослужбовцям.
У 2022 році українці (фізичні та юридичні особи) передали на потреби ЗСУ 624 автомобілі, у 2023 році – 1 747 автомобілів, а за перші чотири місяці 2024 року – 550 автомобілів.
Автомобілі українці добровільно передають, зокрема, ЗСУ, Національній гвардії, прикордонникам, рятувальникам (ДСНС), а також іншим силовим структурам.
Чи йдеться про передачу добровільно автомобілів, які спеціально волонтери ввезли в Україну по безкоштовному розмитненню на потреби ЗСУ, - не уточнюється. Швидше за все, це дві різні категорії транспортних засобів. У цьому випадку, мабуть, 3 000 автомобілів – це машини, які належали українцям (чи юридичним особам).
Тим часом, у квітні 2024 року в сервісних центрах МВС провели понад 247 000 реєстраційних операцій з транспортними засобами. Це значно більше, ніж у березні поточного року (тоді в сервісних центрах МВС здійснили близько 184 000 реєстраційних операцій з ТЗ). Найпопулярніший вид перереєстрації ТЗ – договір дарування. У березні 2024 року зафіксували 666 договорів дарування, а у квітні – 5 164.
Експерти пояснюють такий сплеск реєстрацій договорів дарування автомобілів тим, що в Україні з 18 травня 2024 року набуде чинності новий закон про мобілізацію, який дозволяє у фізичних осіб за певних обставин вилучати ТЗ на потреби ЗСУ. Якщо у володінні громадянина перебуває більше одного транспортного засобу. Тож українці стали дарувати свої автомобілі родичам.
В Україні зафіксовано багато випадків, коли шахраї продавали цивільним особам автомобілі, ввезені в Україну по безкоштовному розмитненню як гуманітарну допомогу для ЗСУ. Для боротьби з цими шахраями хочуть звільнити від податків автомобілі, які ввозяться з-за кордону для потреб ЗСУ, але за умови, що їх передаватимуть українській армії органи місцевого самоврядування. У Верховній Раді вже зареєстрували відповідні законопроєкти №10219 та №10220.
Раніше стало відомо, що в Україні з 1 липня 2024 року збільшать акцизи на пальне, внаслідок чого у роздробі подорожчає бензин, дизельне паливо та автогаз.