Українці можуть збільшити свій стаж для пенсії за рахунок періоду, коли вони не працювали. При цьому, звісно, до стажу зараховують не весь час, поки людина не була працевлаштована.
Про те, який період може бути врахований під час підрахунку страхового стажу, розповіли в Пенсійному фонді України.
Відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", громадянам можуть бути зараховані до страхового стажу періоди догляду за тяжко хворими або безпорадними людьми. Зокрема, до таких підопічних належать:
- інваліди І групи;
- особи, які досягли пенсійного віку та потребують постійного стороннього догляду (при цьому має бути відповідний висновок медичного закладу);
- діти з інвалідністю;
- тяжко хворі діти, яким не встановлено інвалідність.
При цьому людина, яка зайнята доглядом за такими людьми, має бути офіційно зареєстрована в органі соцзахисту. Отже, громадянам, які здійснюють догляд за безпорадними людьми, зарахують цей період до стажу, якщо вони:
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
- є працездатними (не досягли пенсійного віку та самі не мають інвалідності);
- більше ніде не працювали в цей період;
- отримували в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
Якщо людина відповідає усім цим критеріям, то період догляду їй зарахують до страхового стажу на законних підставах, оскільки в цей час вона отримувала допомогу від служби соцзахисту і була застрахованою особою. Страхові внески за неї в цей період платив орган соцзахисту.
Причому, якщо цей період припав на час після липня 2000 року, то особі, яка здійснює догляд, зараховують заробіток у розмірі мінімальної зарплати. Однак потім, якщо ця людина на інших етапах свого трудового життя отримувала набагато більшу зарплату, то під час розрахунку пенсії їй можуть оптимізувати цей період. Тобто стаж врахують, а зарплату за цей період у розрахунок не братимуть.
Нагадаємо, українці, яким бракує зовсім небагато стажу для виходу на пенсію, можуть його докупити. При цьому за кожен місяць, якого не вистачає, доведеться заплатити суму в розмірі ЄСВ з мінімальної зарплати. З 1 квітня 2024 року мінімальний внесок становитиме 1760 гривень.