У соціальній мережі X показали відео навчань українських солдат зі стрільби із зенітних гармат Zastava M55/75. Ці гармати призначені для боротьби з ворожими безпілотними літальними апаратами.
На відео показано, зокрема, навчання бійців ЗСУ з використанням зенітних гармат Zastava M55/75 десь на узбережжі під Одесою, по котрій останнім часом російські окупанти почали частіше завдавати ударів ракетами та безпілотниками.
Зенітки Zastava M55/75 стали важливою складовою у системі ешелонованої української ППО. За даними сайту Oryx, на даний момент Україна мала отримати не менше 200 зенітних гармат Zastava M55 і M75.
Цими гарматами, наприклад, оснащені мобільні зенітні патрулі ЗСУ, що захищають небо України, з акцентом на знищення дронів-камікадзе "Герань"/"Шахед". Зенітні гармати Zastava M55/75 використовують стаціонарно. Їх також встановлюють на пікапи або на малотоннажні вантажівки. Були випадки коли зенітні гармати Zastava встановлювали на бронетранспортери МТ-ЛБ.
Що це за зенітна гармата Zastava M55/75? Які її основні тактико-технічні характеристики? Навіщо вона призначена?
Zastava M55 - це югославська зенітна гармата калібру 20 мм, розроблена на початку 1950-х років компанією "Црвена Застава". Її створили на базі іспанської зенітної гармати Hispano-Suiza HS.804 калібру 20 мм. Вона мала кілька варіантів. Наприклад, версію з трьома стволами (вона з'явилася на початку 1970-х років), версію з одним стволом (вона з'явилася у 1951 році).
Дальність стрілянини становить до 5500 метрів, а максимальна висота знищення цілі – 4000 метрів. Оптимальна скорострільність – 200-250 пострілів за хвилину.
В даний час зенітні гармати Zastava M55/75 використовує не лише Україна, а й деякі інші країни світу. Наприклад, Хорватія, Сербія, Північна Македонія, Туніс та Індонезія. На озброєнні ЗСУ є зенітні гармати Zastava з одним стволом.
Якщо порівнювати Zastava M55/75 із радянською зенітною установкою ЗУ-23-2, то у югославської гармати є деякі переваги. Так, у ЗУ-23-2 краще скорострільність (до 2000 пострілів за хвилину), зате в неї дальність стрілянини та висота знищення цілі в 2 рази менше – 2500 метрів і 2000 метрів відповідно.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що в Україні почали модернізувати бронетранспортери БТР-60, отримані як військова допомога від Болгарії.