Швеція в рамках нового пакету військової допомоги на 630 млн євро передасть Україні переносні зенітно-ракетні комплекси RBS-70. Про це повідомив шведський міністр оборони Пол Йонсон.
За його словами, до нового пакету військової допомоги Києву від Стокгольма також увійдуть 10 десантно-штурмових катерів класу Stridsbåt 90, 20 десантних катерів, міни та торпеди, гранатомети Carl Gustaf, ПТРК TOW, артилерійські снаряди, медичне обладнання тощо.
Скільки конкретно буде ПЗРК RBS-70 у цьому новому пакеті військової допомоги – не уточнюється. Також не відомо, коли саме їх отримають ЗСУ.
Слід зазначити, що на озброєнні ЗСУ вже є RBS-70. Українські солдати їх отримали у 2023 році. Ці ПЗРК встигли довести свою ефектність у боях проти російських окупантів. Так, у 2023 році біля населеного пункту Роботино Запорізької області бійці 47-ї окремої механізованої бригади ЗСУ за допомогою шведського ПЗРК збили російський ударний вертоліт Ка-52.
Але RBS-70 також ефективні при знищенні безпілотників. Так, нещодавно біля Авдіївки бійці 47-ї окремої механізованої бригади збили кілька розвідувальних безпілотників ZALA та ударний безпілотник "Ланцет".
RBS-70 (Robotsystem 70) – це шведський переносний зенітно-ракетний комплекс надмалого радіусу дії, розроблений у 1970-х роках компанією Bofors Defence. Його випускають із 1977 року. Цей ПЗРК кілька разів модернізували. Дальність знищення цілей – до 6000-9000 метрів та при стелі 3-5 км, залежно від версії.
У ПЗРК RBS-70 можна використовувати кілька типів ракет, наприклад, Bolide та MK-2. Дальність ураження цілі ракетами MK-2 складає 4 та 7 км, залежно від версії. Ракета Bolide – це сучасна модернізована версія ракети MK-2. Вона має новий двигун. Тактико-технічні характеристики Bolide помітно краще, ніж у MK-2. У неї більше швидкість, краще маневреність, більша дальність і висота польоту.
До речі, навесні 2022 року Литва купила у Швеції ПЗРК RBS-70, а також ракети MK-2 та Bolide. Загальна вартість контракту склала близько 45 млн євро. Литовці обрали цей ПЗРК тому, що він простий в обслуговуванні, його легко переміщати, а також через те, що він повністю несприйнятливий до механічних та електромагнітних перешкод. RBS-70 зараз перебуває на озброєнні армій кількох країн НАТО, а також армій Аргентини та Бразилії.
Раніше стало відомо, що Німеччина передасть Україні 36 сучасних САУ.