Франція на початок 2025 року в рамках нового пакету військової допомоги передасть Україні сотні бронетранспортерів VAB. Про це повідомив французький міністр оборони Себастьян Лекорню.
За його словами, передача бронетранспортерів VAB для ЗСУ розпочнеться вже незабаром. Йдеться про кількасот бойових машин. Скільки конкретно – міністр не уточнив.
Слід зазначити, що колісні бронетранспортери VAB вже є на озброєнні ЗСУ. Українські захисники почали застосовувати ці бойові машини влітку 2022 року під час контрнаступу у Херсонській та Харківській областях. Скільки таких бойових машин зараз має ВСУ – не відомо. Зважаючи на все, це старі, а не сучасні версії.
Що це за VAB? Які його основні тактико-технічні показники? Навіщо призначена ця машина?
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
VAB – це броньована машина переднього краю. Армія Франції прийняла її на озброєння наприкінці 1970-х років. Ця машина мала підтримувати БМП AMX-10P. Вона має багато версій і модернізацій (наприклад, є версія БМП, але наймасовіша версія – колісний бронетранспортер). Найновіший варіант – VAB Mk III. Усього випущено близько 5000 таких броньованих машин.
Французькі бронетранспортери випускали з колісною формулою 4x4 та 6x6. Екіпаж – 2 особи. Кількість десантників – 10. Машина оснащується дизельним двигуном Renault потужністю 320 к.с. і 1200 Нм крутного моменту. Максимальна швидкість по шосе – 110 км/год. Машина може плавати зі швидкістю до 8,5 км/год. Запас ходу – 1000 км.
Озброєння – кулемет калібру 7,62 мм та кулемет калібру 12,7 мм. Броня забезпечує захист рівня I/II за стандартом STANAG 4569 A. Можна підвищити балістичний захист до рівня IV. У варіанті БМП озброєння складається з автоматичної гармати калібру 25 мм та спарених кулеметів калібру 7,62 мм. Є варіант VCI T20 із гарматою M693 калібру 20 мм. У 2006 році з'явилася версія VAB-a z ZSSW з автоматичною гарматою калібру 30 мм та системами для ведення боїв у місті.
Головне завдання бронетранспортерів VAB – доставка піхоти на поле бою. Варіант БМП може брати активну участь у бою, підтримувати піхоту вогнем. Деякі версії VAB призначені для розвідки, передового спостереження, управління вогнем тощо.
Франція планує поступово відмовитися від бойових машин VAB на користь більш сучасних БТР та БМП. Але цей процес буде тривалим. І хоча VAB розроблено ще у 1970-х роках, вони можуть дуже допомогти ЗСУ. Вони, як і раніше, є грізними бойовими машинами. VAB часто застосовувалися у різних війнах. В результаті до цієї машини внесли багато корисних змін.
VAB добре підходить для ведення розвідки, ведення вуличних боїв. А те, що ця машина може плавати, робить її ще більш корисною.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що в Україні можуть розпочати випуск німецьких гранатометів Panzerfaust 3.